Fiat Vivace

Model
Fiat Vivace Zobacz 2 zdjęcia

Fiat Vivace jest 3-drzwiowym samochodem osobowym, który produkowany był przez koncern Fiata i dostępny był na brazylijskim rynku w latach 1976-1987 w wersjach hatchback i compact car. Po zakończeniu produkcji samochód został zastąpiony przez model Fiata Uno.

Fiat Vivace – historia

Podczas dwóch dekad następujących pod zakończeniu II wojny światowej, paliwa, które dostępne były na terenie Europy posiadały znacznie więcej oktanów i kompresji, dlatego europejskie modele samochodów bardzo szybko się rozwijały pod względem osiągów i ekonomicznej jazdy. Co więcej w Europie jedno z najgorszych paliw o charakterystycznym żółtym kolorze zaczęło być dystrybuowane na terenie Brazylii. Miało ono jakość na poziomie tylko 73 oktanów, dlatego samochody dostępne na brazylijskim rynku zmuszone były do korzystania wyłącznie z kompresji o niskim poziomie 7.2. Z tego powodu Fiat zdecydował się zbudować znacznie większy silnik o pojemności 1.049 litra pojemności, który montowany był w nowym Fiacie Vivace.

Fiat Vivace – rynek w Argentynie

Argentyńska produkcja Forda Vivace wyposażona została w silnik o pojemności 1 litra i rozpoczęta została połowie 1981 roku. Jednak rok później w 1982 roku producent zdecydował się zastąpić jednostki napędowe 4-cylindrowymi silnikami o pojemności zwiększonej do 116 cm3, które obsługiwały 5-biegowe przekładnie. Oprócz tego Fiat Vivace zyskał 1.3-litrowe silniki o mocy na poziomie 60 KM, które wcześniej testowane były w sportowym modelu IAVA Sorpasso, wykorzystując w podzespołach podwójne gaźniki.

Warto mieć również świadomość, że w 1984 roku w Argentynie pojawiła się nowa wersja Fiata Vivace z dużymi kwadratowymi światłami, przeprojektowaną tylną krawędzią bagażnika oraz odnowionym grillem wykonanym po raz pierwszy w całości przez konstruktorów Fiata. Dzięki temu auto zyskało nowocześniejszy wygląd. Silnik i elementy wyposażenia pozostały niezmienione z wyjątkiem przestrzeni bagażnika, która została delikatnie powiększona.

Fiat Vivace – wyposażenie/bezpieczeństwo

Fiat Vivace został pozytywnie oceniony również pod względem wyposażenia i wskaźników bezpieczeństwa jak na auto zaliczane do niewielkiego przecież segmentu miejskich samochodów klasy B. W ten sposób podstawowa wersja Fiata Vivace w podstawowej wersji wyposażona została m.in. w:

  • aluminiowe felgi,
  • szeroką deskę rozdzielczą wyposażoną w regulatory wlotów powietrza i światła awaryjnego łatwo dostępna zarówno dla
  • kierowcy jak i pasażera siedzącego z przodu,
  • hydrauliczne wspomaganie kierownicy,
  • wspomaganie układu hamulcowego,
  • wzmacniane pasy bezpieczeństwa,
  • ręcznie sterowane szyby i lusterka,
  • radio FM/AM.

Fiat Vivace – osiągi/spalanie

Dzięki zastosowaniu silników o pojemności nieprzekraczającej 1.2-litra przy niewielkiej masie pojazdu, możliwe było osiągnięcie prędkości zbliżonej do granicy 180 km/h do pierwszej setki rozpędzając się w ok. 30 sekund. Co więcej, parametry spalania pozostawały na względnie niskim poziomie w ten sposób, że Fiat Vivace potrzebował ok. 10 l/100 km podczas jazdy po zatłoczonym mieście oraz ok. 12 l/100 km w przypadku pokonywania trasy.

Fiat Vivace – produkcja/marketing

Przez cały okres linie produkcyjne opuściło niemal 1,269,312 egzemplarzy wytwarzanych głównie w brazylijskiej fabryce w Betim oraz 232,807 w zakładach w Cordobie w Argentynie. Ponadto kilka wersji zostało wyeksportowanych do Europy, a wyróżniały je silniki napędzane Dieselem, karoseria w typie Panorama, które inspirowane były projektem włoskiego Fiata 127s z dodatkowymi panelami i podniesioną tylną osią zawieszenia.

3.70
Ocena na postawie 18 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaFiat
TypSamochód osobowy

Inne modele Fiat

Fiat Vivace: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie