Lamborghini P140

Model
Lamborghini P140 Zobacz 2 zdjęcia

Lamborghini P140 to robocza nazwa serii prototypowych samochodów sportowych Lamborghini w typie 2-drzwiowego coupe, których budowa rozpoczęła się w 1987 roku. Auta miały zastąpić model Jalpa, ale nigdy nie weszły do seryjnej produkcji, co spowodowane było głównie przez kryzys paliwowy w latach 90. Co więcej, Lamborghini P140 był pierwszym modelem producenta wyposażonym w silnik V10.

Lamborghini P140 – historia

Lamborghini P140 powstał, aby pod koniec lat 80. zastąpić popularne, jednak starzejące się już serie Jalpa i Countach. Co ciekawe, nowy model wyróżniał się spośród innych z oferty producenta zastosowaniem silników V12, a projekt konstrukcji zlecono uznanemu w branży designerowi Marcello Gandini, który wcześniej współpracował z marką. W ten sposób powstała pierwsza wersja Lamborghini P140, którą wyróżniało dwuczęściowe nadwozie coupe oraz napęd V10 z pojemnością 4 litrów. Oprócz tego wnętrze kabiny z przodu wyróżniała szeroka deska rozdzielcza wykonana w całości z aluminium. Auto na pierwszej prezentacji zyskało pozytywne recenzje, dlatego prace nad serią P140 kontynuowano przez całe lata 90, aż do momentu, kiedy kryzys naftowy w Zatoce w 1990 roku doprowadził do załamania się sprzedaży samochodów sportowych o wysokich osiągach. Z tego względu projekt Lamborghini P140 odłożono w czasie, ale później ten sam silnik oraz skrzynia biegów wykorzystane zostały w zaprojektowanej przez Guigiaro serii Cala, która na rynek wprowadzona została w 1995 roku podczas Geneva Motor Show. Lamborghini P140 pod koniec lat 90. wprowadził zmiany w nadwoziu, które zawierały m.in. wykorzystanie włókna węglowego znacznie wzmacniającego konstrukcję oraz zwiększającego właściwości aerodynamiczne pojazdu.

Lamborghini P140 – produkcja

Lamborghini P140 w ilości trzech egzemplarzy opuściło linie produkcyjne marki. Z tego pierwszy pojazd pomalowany został na pomarańczowy kolor i osiągał prędkość maksymalną 295 km/h, co zostało ustanowione na torze Nardo we Włoszech. Drugi egzemplarz, podobnie jak pierwszy wyróżniał się czerwoną karoserią, ale nie posiadał silnika, a trzeci, który powstał w okresie 1991 – 1992 pomalowano na biało. Ostatni, trzeci egzemplarz Lamborghini P140 został rozbity podczas testów prędkościowych na torze, ale ostatecznie go naprawiono i pozostawiono w oficjalnym muzeum Lamborghini w Sant'Agata Bolognese we Włoszech.


Lamborghini P140 – osiągi

Lamborghini P140 napędzany był przez montowany w centralnej części silnik V10 z pojemnością 4 litrów i bezpośrednim wtryskiem paliwa, dzięki czemu moc przekazywana była na tylną oś poprzez 6-biegową manualną przekładnię. Co więcej, był to pierwszy 10-cylindrowy silnik Lamborghini, który generował maksymalną moc na poziomie 340 KM, dzięki czemu Lamborghini P140 do pierwszej setki rozpędzał się w ok. pięć sekund. W tym miejscu warto zaznaczyć, że napęd na tylną oś umożliwiał lepszą kontrolę podczas pokonywania zakrętów i zmniejszał masą całkowitą pojazdu. Z drugiej strony wymagał od kierowcy większych umiejętności i doświadczenia niż to miało miejsce w pojeździe napędzanym na przód. Na koniec warto dodać, że ta sama jednostka V10 wykorzystana została w modelu Lamborghini Cala, która na rynku zadebiutowała w 1995 roku.

Lamborghini P140 – wyposażenie

Pierwszy prototyp Lamborghini P140 wyposażony został m.in. w: elektrycznie sterowane szyby i lusterka, aluminiowe felgi, centralny zamek, immobilizer, regulowaną kolumnę kierownicy, multifunkcyjną kierownicę, dodatkowe podświetlenie zegarów i deskę rozdzielczą z regulacją temperatury wewnątrz kabiny oraz wlotów powietrza.

Lamborghini P140 – bezpieczeństwo

Lamborghini P140 ze względu na wysokie osiągi i sportowy charakter posiadało w podstawowej wersji takie elementy jak: wzmacniane pasy bezpieczeństwa, zestaw poduszek powietrznych przeznaczonych dla kierowcy jak i pasażera, system kontroli trakcji, system ABS+EBD, wspomaganie układu kierowniczego, wspomaganie układu hamowania, asystenta pasa ruchu, dodatkowe światła przeciwmgielne oraz regulowane fotele i zagłówki zarówno kierowcy jak i pasażera.

4.91
Ocena na postawie 8 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaLamborghini
TypSamochód osobowy
SegmentG

Inne modele Lamborghini

G - Inne modele

Lamborghini P140: newsy, testy i recenzje

Škoda Safety - Bezpieczne przewożenie dzieci w aucie!

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie