Sprawdź, gdzie kupisz najtańsze paliwo, a gdzie lepiej nie tankować

Sprawdź, gdzie kupisz najtańsze paliwo, a gdzie lepiej nie tankować

Na benzynie można stracić lub zyskać nawet 1,44 zł za litr. Wystarczy tankować w innej gminie.
Na benzynie można stracić lub zyskać nawet 1,44 zł za litr. Wystarczy tankować w innej gminie.
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński
22.10.2020 09:10, aktualizacja: 16.03.2023 15:52

Twórca aplikacji Yanosik przygotował zestawienie średnich cen paliw z podziałem na województwa, a nawet gminy. Porównał ceny na autostradach z tymi, które są na drogach krajowych. Zobaczcie, gdzie zapłacicie najwięcej, a gdzie najmniej za paliwo.

Z zestawienia wynika, że benzyna jest droższa na autostradzie średnio o 10 gr/l niż na drodze ekspresowej i o 15 gr niż na krajówce. Podobnie jest w przypadku diesla - 14 gr różnicy pomiędzy autostradą a ekspresówką i 18 gr pomiędzy autostradą a krajówką. Największe różnice dotyczą gazu LPG. Na autostradzie kosztuje średnio o 33 gr więcej niższa drogach krajowych.

Średnie ceny paliw z podziałem na rodzaj drogi
Średnie ceny paliw z podziałem na rodzaj drogi© fot. mat. prasowe

Które województwa, miasta i gminy najtańsze, a które najdroższe?

Okazuje się, że średnia cena za litr benzyny Pb95 może się różnić o 14 gr w zależności od województwa. Na oleju napędowym różnice wynoszą maksymalnie 18 gr, a na LPG 19 gr. Najdroższym województwem jest opolskie, a dalej pomorskie i zachodniopomorskie. Najtaniej paliwo kupicie w lubuskim, łódzkim i śląskim.

Średnie ceny paliw z podziałem na województwa
Średnie ceny paliw z podziałem na województwa© fot. mat. prasowe

Natomiast jeśli chodzi o większe miasta, to najdroższa benzyna jest w Gdańsku - średnio 4,78 zł/l - natomiast najtańsza w Zielonej Górze - 4,35 zł/l. Z kolei olej napędowy najdroższy mamy w Toruniu - 4,58 zł/l - a najtańszy w Olsztynie - 4,23 zł/l. Również kierowcy korzystający z dobrodziejstw LPG mogą tankować najtaniej w Olsztynie, gdzie średnia cena litra gazu to 1,92 zł. To o 25 gr taniej niż w rekordowym Gdańsku.

Średnie ceny paliw z podziałem na miasta
Średnie ceny paliw z podziałem na miasta

Szukając gminy, gdzie paliwo jest najtańsze, traficie na gminę Lubusko (najtańsza benzyna), gminę Domaniewice (najtańszy ON) oraz gminę Bystrzyca Kłodzka (najtańsze LPG). Co ciekawe, w tym ostatnim przypadku średnia cena gazu to 1,84 zł.

Średnie ceny paliw z podziałem na gminy
Średnie ceny paliw z podziałem na gminy© fot. mat. prasowe

Najdroższe paliwa są w gminie Żarnów (Pb95 = 5,65 zł/l), gminie Giżycko (ON = 4,95 zł/l) oraz gminie Zbąszynek (LPG = 2,84 zł/l). W tej ostatniej gminie LPG kosztuje o złotówkę więcej niż w gminie Bystrzyca Kłodzka. Ale prawdziwym rekordem jest różnica 1,44 zł za litr benzyny 95 w przypadku najtańszej i najdroższej gminy.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)