Sposoby motocyklistów na wysokie temperatury, czyli główne zasady bezpiecznej jazdy w upale
Niemiłosierny żar lejący się z nieba daje się każdemu we znaki. Powody do narzekania mają także motocykliści, którzy nie powinni bagatelizować wpływu wysokich temperatur. Upał jest niebezpieczny zarówno dla motocykla, jak i kierowcy. Istnieją jednak sposoby, które uchronią kierowcę przed wieloma niebezpieczeństwami. Gorące lato wcale nie musi wiązać się z koniecznością rezygnacji z jazdy na ukochanym jednośladzie.
09.07.2019 | aktual.: 28.03.2023 10:27
Materiał partnera
Nie odsłaniaj ciała, dobierz odzież motocyklową
Jednym z najprostszych sposobów na radzenie sobie z wysokimi temperaturami jest zmiana odzieży na lżejszą. Jednak nie należy w tej kwestii przesadzać. W taką pogodę nadal nieodpowiednie będą kąpielówki, podkoszulek czy klapki. Towarzyszący podczas jazdy pęd powietrza będzie szybko wpływał na podskórną wilgoć, co jest najszybszą drogą prowadzącą do odwodnienia. Poza tym, odkryte fragmenty ciała to także możliwość doznania poważnych oparzeń słonecznych. Nie można też zapomnieć o zwiększonym ryzyku obrażeń podczas wypadku. Niezależnie od temperatury kask powinniśmy mieć zawsze przy sobie.
Na rynku motocyklowym producenci coraz częściej udostępniają komplety odzieży, które dostosowane są do jazdy w upalne dni. Najlepszym rozwiązaniem do ochrony ciała będzie meshowa kurtka, jeansy lub inne podobne ubrania. Mesh ma właściwości przepuszczania powietrza. Z kolei przewiewne i wygodne spodnie do codziennej jazdy po mieście mogą być propozycją, która rozwiąże problemy niezależnie od sytuacji. Należy pamiętać, że meshowe kurtki nie będą tak wytrzymałe, jak skórzane, ale z pewnością wloty powietrza z przodu pozwolą na wpuszczenie chłodniejszych podmuchów.
Promienie słoneczne a części motocyklowe
Skrajnie gorący dzień może być wykańczający dla jednośladu. Warto motocykl trzymać pod przykryciem, jeśli nie jest garażowany lub gdy na dłuższy czas musimy pozostawić go w pełnym słońcu. Części motocyklowe, takie jak siedzenia, elementy z tworzyw sztucznych czy sam lakier pod gołym niebem może ulec porysowaniu, wypłowieniu lub wyblaknięciu. Materiały z trwałego włókna sztucznego szybko staną się drące, delikatne. Palące słońce może też podgrzać owiewki do czerwoności, dlatego warto pomyśleć o pokrowcu na motocykl. Markowa plandeka jest w stanie osłonić wszystkie części motocyklowe.
Każde ekstremalne temperatury są groźne dla powłoki lakieru, kanapy i wszelkich gumowych elementów. Warto też ochronić zbiornik paliwa, aby zminimalizować ryzyko nagrzania całej maszyny. Podczas upałów problematyczne mogą być też skoki temperatury silnika. Za jego ostudzenie odpowiedzialne są takie części motocyklowe, jak chłodnica i wentylator. Pompa chłodziwa po długim postoju w słońcu może nie podołać zadaniu ostudzenia silnika.
Pamiętaj o nawodnieniu i chłodnej głowie
Każdy zna swój organizm najlepiej, ale podczas letnich upałów warto być bardziej zapobiegawczym. Pocenie się to naturalna reakcja organizmu, ale aby uchronić się przed utratą dużych ilości wody należy uzupełniać płyny. Picie małych porcji wody podczas jazdy jest najlepszym rozwiązaniem i jest możliwe za pomocą specjalnych pojemników montowanych na plecach.
Zaawansowane kurtki dla motocyklistów mają często przewidzianą na to specjalną kieszeń. Najlepszym napojem motocyklisty z pewnością będzie woda. Należy unikać napojów gazowanych oraz elektrolitów ze względu na wysoki poziom cukru. Podobnie kawa stanie się tylko chwilowym zastrzykiem kofeiny. Z oczywistych względów nie są wskazane wszelkie napoje alkoholowe.