S8 czeka kolejna rozbudowa. Plan inwestycyjny zatwierdzony

Droga Krajowa nr 8
Droga Krajowa nr 8
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | GDDKiA
Kamil Niewiński

13.05.2023 14:09, aktual.: 13.05.2023 14:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ministerstwo Infrastruktury zatwierdziło program inwestycji dla drogi ekspresowej S8. W jego ramach mają powstać trzy nowe fragmenty o łącznej długości 32,5 km. Będzie to pierwszy etap budowy tej drogi na odcinku Wrocław-Kłodzko.

Droga ekspresowa S8 może na ten moment pochwalić się długością 564,9 km. Rozpoczyna się ona na obwodnicy Wrocławia, która ma status autostrady A8, biegnąc do Łodzi. Tam na chwilę się urywa, łącząc się na odcinku kilkunastu kilometrów z autostradą A1, a następnie ciągnie się dalej od Piotrkowa Trybunalskiego, przez Warszawę, aż do miejscowości Choroszcz pod Białymstokiem.

Finalnie S8 ma mieć jednak 642,3 km. Do ukończenia pozostał jedynie odcinek pomiędzy Wrocławiem a Kłodzkiem, dzięki któremu ekspresówka będzie sięgać niemalże do granicy z Czechami. Ministerstwo Infrastruktury poinformowało właśnie, że program inwestycyjny pierwszych trzech fragmentów został już zatwierdzony. Jest to pierwszy krok do ogłoszenia przetargu na budowę drogi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wspomniany przetarg obejmie trzy odcinki pomiędzy węzłami:

  • Kobierzyce Północ - Kobierzyce Południe (7,5 km)
  • Kobierzyce Południe - Jordanów Śląski (13,8 km)
  • Jordanów Śląski - Łagiewniki Zachód (11,2 km)

Z planowanych 87 km drogi na odcinku Wrocław - Kłodzko zrealizowanych zostanie więc w pierwszym etapie dokładnie 32,5 km. Droga będzie posiadać dwie jezdnie i dwa pasy ruchu oraz pasy awaryjne, zaś odcinek Kobierzyce Południe - Jordanów Śląski będzie mógł być opcjonalnie poszerzony o trzeci pas ruchu. W tym roku ma zostać jeszcze ogłoszony przetarg na odcinku Łagiewniki - Bardo.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)