Więcej informacji w CEPiK-u. Rozporządzenie ministerstwa wejdzie w życie 15 lutego 2020
Dzięki nowemu rozporządzeniu Ministerstwa Cyfryzacji w takich usługach, jak "Mój Pojazd" czy "Historia Pojazdu", kierowcy będą mogli sprawdzić nie tylko, czy w danym aucie doszło do wymiany drogomierza, ale także jaki przebieg został zarejestrowany przez służby podczas ostatniej kontroli. I to nie koniec zmian.
07.01.2020 | aktual.: 22.03.2023 16:48
Od 2020 roku służby zyskały nowe uprawnienia w postaci prawa do sprawdzenia wskazania drogomierza podczas kontroli drogowej, choć manipulacja przy samym liczniku urosła do rangi przestępstwa już w maju zeszłego roku. Teraz wszystkie dane na ten temat będą nie tylko kumulowane w bazie CEPiK, ale i udostępnianie do wiadomości właścicieli - lub potencjalnych właścicieli - za pośrednictwem usług "Mój Pojazd" oraz "Historia Pojazdu".
W pierwszej usłudze właściciel będzie mógł sprawdzić nie tylko datę i przyczynę wymiany drogomierza, ale także jego wskazanie po wymianie. Do wiadomości posiadacza auta zostanie podana także informacja o ewentualnej przyczynie braku możliwości odczytu przebiegu, kod stacji kontroli pojazdów zatwierdzającej zmiany, a także odczyty drogomierza dokonane przez służby podczas kontroli wraz z datą.
Z kolei usługa "Historia Pojazdu" również zostanie rozszerzona o kolejne pozycje. Choć tu informacje o wymianie drogomierza będą nieco skromniejsze niż w przypadku "Mój Pojazd", zostaniemy poinformowani o dacie wymiany, dacie i wartości odczytu wskazania licznika oraz rodzaju stwierdzonej nieprawidłowości w razie braku możliwości odczytu.
Dodatkowo osoba korzystająca z drugiej usługi będzie mogła sprawdzić, czy dowód rejestracyjny lub pozwolenie czasowe, którego data wydania również zostanie opublikowana, nie zostało zatrzymane. Zmiana ta wynika z faktu, że policja może dokonać zatrzymania dokumentu elektronicznie, bez fizycznej konfiskaty.
Jeśli chodzi o obowiązkową polisę OC, do tej pory można było znaleźć jedynie informację czy jest ona ważna, czy nie. Teraz do wiadomości zostanie podana także dokładna data wygaśnięcia ubezpieczenia. To ważne, ponieważ po zakupie używanego pojazdu polisa nie przedłuża się automatycznie, a nowy właściciel, który przegapi datę końca ochrony, może zapłacić nałożoną przez UFG karę, wynoszącą nawet 5,2 tys. zł.
Kolejną zmianą jest rozszerzenie danych dotyczących kradzieży. Na platformie zostaną dodane rubryki o ewentualnej dacie zgłoszenia kradzieży, dacie odnalezienia pojazdu lub zaprzestaniu jego poszukiwań.
Ostatnimi zmianami, jakie przewiduje rozporządzenie, jest udostępnienie informacji o rodzaju dodatkowego badania technicznego oraz o ewentualnych szkodach istotnych (komunikat zawierać będzie zarówno rodzaj takiej szkody, jak i datę jej powstania). Dzięki temu pojazdu z poważną wypadkową przeszłością nieuczciwy sprzedający nie będzie mógł przedstawić jako auta po parkingowej stłuczce.
Zmiany przewidujące rozszerzenie usługi "Historia Pojazdu" zostaną wprowadzone 15 lutego 2020 roku, zaś modernizacja platformy dla właścicieli aut "Mój Pojazd" wejdzie w życie miesiąc później.