Rekordzista pędził 201 km/h. Tunel na zakopiance przyciąga piratów drogowych

Rekordzista pędził 201 km/h. Tunel na zakopiance przyciąga piratów drogowych

Rekordzista pędził 201 km/h. Tunel na zakopiance przyciąga piratów drogowych
Rekordzista pędził 201 km/h. Tunel na zakopiance przyciąga piratów drogowych
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | GDDKiA, Krzysztof Nalewajko
Łukasz Kuczera
13.12.2022 10:27, aktualizacja: 13.12.2022 11:18

Aż 2926 przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości odnotował system odcinkowego pomiaru w tunelu im. Marii i Lecha Kaczyńskich w ciągu zakopianki. Rekordzista poruszał się na tej trasie z prędkością 201 km/h. Właśnie minął miesiąc od otwarcia tunelu pomiędzy Naprawą a Skomielną Białą.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego przekazał PAP najnowsze statystyki dotyczące przekroczenia dozwolonej prędkości w niedawno otwartym tunelu im. Marii i Lecha Kaczyńskich w ciągu zakopianki. Wynika z nich, że najczęściej kierowcy łamali przepisy na jezdni w kierunku Krakowa - aż 2248 razy. Jadąc w stronę Zakopanego, zmotoryzowani 678 razy przekroczyli dozwoloną prędkość 100 km/h.

Rekordzista pędził 201 km/h. Tunel na zakopiance przyciąga piratów drogowych

Aby zwiększyć bezpieczeństwo podróżujących, w tunelu na zakopiance funkcjonuje odcinkowy pomiar prędkości. Być może część kierowców nie jest tego świadoma, stąd też w ostatnim miesiącu odnotowano tak wiele naruszeń przepisów na tej trasie. W tunelu zamontowano osiem kamer, które wykonują pomiary prędkości na dwóch pasach ruchu w obu kierunkach.

- Zdecydowana większość zarejestrowanych naruszeń, ponad 75 proc., dotyczy przekroczenia prędkości w najniższym progu, to jest pomiędzy 11 a 20 km/h więcej niż obowiązujące ograniczenie prędkości. 33 kierujących przekroczyło dozwoloną prędkość o co najmniej 50 km/h więcej niż obowiązujący w tunelu limit prędkości - przekazał szef GITD Alvin Gajadhur.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Póki co niechlubnym rekordzistą jest kierowca osobowego seata, który 25 listopada rozpędził się w tunelu na zakopiance do 201 km/h.

Warto przypomnieć, że gdy odcinkowy pomiar prędkości zaczął obowiązywać na budowanej A1, to również mieliśmy do czynienia z rekordową liczbą mandatów. Po ledwie dobie na odcinku między Tuszynem a Piotrkowem Trybunalskim stwierdzono ponad 1300 przypadków naruszenia przepisów.

Wykroczenia popełniane przez kierowców w tunelu na zakopiance wyjaśniane są przez policjantów z Suchej Beskidzkiej. Zadaniem mundurowych jest także ustalanie danych osób, które zatrzymują swój samochód w tunelu, by następnie zrobić sobie zdjęcie. To nieodpowiedzialne zachowanie, które wielokrotnie zostało już zarejestrowane przez kamery.

Tunel na zakopiance budowany był przez pięć lat i siedem miesięcy. Koszt inwestycji to niemal miliard złotych. Dzięki nowej trasie kierowcy mogą szybciej dotrzeć z Krakowa do Zakopanego.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)