Redukcje w 6 fabrykach Volkswagena. 4 tys. osób na wcześniejszą emeryturę

Redukcje w 6 fabrykach Volkswagena. 4 tys. osób na wcześniejszą emeryturę16.03.2021 13:29
Siła robocza 6 fabryk Volkswagena uszczupli się o niemal 4 proc.
Siła robocza 6 fabryk Volkswagena uszczupli się o niemal 4 proc.
Źródło zdjęć: © mat. prasowe / Volkswagen

Volkswagen zamierza zwolnić 4 tys. osób zatrudnionych w 6 niemieckich zakładach koncernu, zatrudniających łącznie ponad 120 tys. pracowników. Zgodnie z planem redukcja ma polegać głównie na wcześniejszych emeryturach.

Przemiany jakie zachodzą w koncernie Volkswagena znajdują swoje odzwierciedlenie również w strukturze zatrudnienia. Niemcy coraz mocniej stawiają na rozwój elektromobilności kosztem innych gałęzi branży. Niestety transformacja niesie ze sobą ofiary. Jak donosi Reuters, do 2023 roku koncern zamierza zwolnić około 4 tys. pracowników.

Planowane redukcje mają objąć sześć niemieckich fabryk, w których pracuje ponad 100 tys. osób. Zwolnienia, a raczej rozwiązania umowy za porozumieniem stron mają dotyczyć głównie osób mających za sobą wieloletnią karierę w koncernie.

Jak informuje Reuters, na mocy porozumienia ze związkami zawodowymi, udało się wypracować kompromis dla pracowników urodzonych w latach 1956-1964. Wielu z nich w najbliższych latach odejdzie na wcześniejszą emeryturę lub pozostanie na stanowisku w niepełnym wymiarze godzin.

Choć przedstawiciele Volkswagena nie podzielili się kosztami całej operacji, Reuters szacuje, że będzie to około 500 mln euro. W tym samym czasie Niemcy zamierzają zwiększyć budżet na szkolenia obecnych pracowników i zamrozić nowe zatrudnienia do końca 2021 roku.

Co więcej, w kolejnych latach, ewentualnych wzrostów i inwestycji należy spodziewać się głównie w sektorach cyfryzacji, rozwoju akumulatorów oraz pojazdów elektrycznych.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)