Tajemniczy pył na autach. Tym razem nie z Sahary. Lepiej nie ścieraj

W ostatnich dniach karoserie wielu aut w Polsce "ozdobił" żółty nalot, który nie wygląda zbyt estetycznie. Wbrew pozorom nie jest to osławiony pył z Sahary, lecz bardziej lokalny problem, który przybiera na sile szczególnie wiosną.

Pył na karoserii nie musi być pustynnym piaskiem
Pył na karoserii nie musi być pustynnym piaskiem
Źródło zdjęć: © fot. Mariusz Zmysłowski
Aleksander Ruciński

29.03.2022 | aktual.: 14.03.2023 12:44

Żółty pył pokrywający karoserię to zmora wielu kierowców. Pojawia się nagle wraz z nadejściem kalendarzowej wiosny i uprzykrza życie szczególnie tym, którzy parkują w pobliżu terenów zielonych. Czasem wystarczy zaledwie kilka godzin, by nasze auto pokryła warstwa żółtozielonej substancji.

Jest ona wynikiem pylenia roślin. W zależności od regionu i gatunku proces rozpoczyna się już w końcówce lutego i przybiera na sile w kolejnych miesiącach. Zazwyczaj pierwsze są pyłki olchy. W marcu dołączają do nich topole i cisy. To właśnie pyłki tych roślin widzicie na załączonych zdjęciach.

Warto odnotować, że roślinny nalot, choć szkodliwy dla alergików, nie zagraża powłoce lakierniczej pojazdu. Oczywiście pod warunkiem, że pozbędziemy się go we właściwy sposób. Ścieranie na sucho odpada, gdyż jest niemal gwarancją powstania rys. Najlepiej po prostu udać się na myjnię.

Pył na szybie
Pył na szybie© fot. Mariusz Zmysłowski

Z kolei w kwestii alergii, warto zadbać o czystość układu wentylacji i klimatyzacji oraz właściwy stan filtra kabinowego, co z pewnością poprawi komfort jazdy podczas natężonego pylenia. Niestety to typowe zjawisko w okresie wiosennym, którego nie da się uniknąć. Po topolach i cisach przyjdzie czas na brzozy, dęby oraz sosny. Te ostatnie pylą w maju, również mocno dając się we znaki kierowcom.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)