Prezydent podpisał nowelizację Prawa o ruchu drogowym. Będą ułatwienia, ale nie od razu

Prezydent podpisał nowelizację Prawa o ruchu drogowym. Będą ułatwienia, ale nie od razu27.08.2020 13:03
Brak dokumentu potwierdzającego posiadanie uprawnień do kierowania może nas kosztować 50 zł. To niewiele, ale i tak nie warto ryzykować
Brak dokumentu potwierdzającego posiadanie uprawnień do kierowania może nas kosztować 50 zł. To niewiele, ale i tak nie warto ryzykować
Źródło zdjęć: © Policja

Nowelizacja zwana pakietem deregulacyjnym dla kierowców uzyskała podpis prezydenta. Nowe przepisy przewidują szereg udogodnień, wśród nich zwolnienie z obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy. Na razie dokumentu nie można jednak odkładać do szuflady.

Ogrom korzyści

Polskie przepisy nie należą do najbardziej przyjaznych dla kierowców. Sytuację zdecydowanie poprawi jednak tzw. pakiet deregulacyjny. Nowelizacja została podpisana przez prezydenta i teraz czekamy na jej ogłoszenie. Jakie rozwiązania przewiduje? Do wyobraźni kierowców najbardziej przemawia zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy, o ile to zostało wydane w Polsce. Nie mniej ważna jest możliwość pozostawienia dotychczasowych numerów rejestracyjnych na zakupionym używanym samochodzie niezależnie od tego, w której części kraju był on wcześniej zarejestrowany.

Nowelizacja znosi obowiązek wymiany dowodu rejestracyjnego po wykorzystaniu wszystkich miejsc na pieczątki przeglądu technicznego. Zyskają również nabywcy nowych samochodów. Po wejściu w życie zmian pracownicy salonów będą mogli w imieniu nabywcy zarejestrować pojazd i skorzystać przy tym z elektronicznej drogi podawczej. Urzędy nie będą wydawać już kart pojazdu i nalepek kontrolnych na szybę. Te drugie sprawiały problem w razie zmiany właściciela pojazdu bądź konieczności dokonania wymiany przedniej szyby.

Ponadto osoby mieszkające poza adresem stałego zameldowania dłużej niż 6 miesięcy będą mogły zarejestrować pojazd w urzędzie właściwym dla miejsca zamieszkania, a nie zameldowania. Dziś jest to w gestii dobrej woli urzędników. Będzie też możliwość czasowego zarejestrowania pojazdu w urzędzie właściwym dla miejsca jego zakupu bądź odbioru. Pojawi się również możliwość czasowego wycofania z ruchu samochodu osobowego. Niestety, taką możliwość przewidziano wyłącznie w przypadku przeprowadzania remontu pojazdu, co właściciele używanych okresowo kamperów, kabrioletów czy motocykli przyjmą z rozczarowaniem.

Od kiedy zmiany?

Podpisana przez prezydenta nowelizacja wejdzie w życie po 3 miesiącach od daty jej ogłoszenia. Nie dotyczy to jednak wszystkich zapisów. Możliwość rejestrowania nowego pojazdu przez pracowników salonu w imieniu nabywcy pojawi się dopiero po 9 miesiącach od ogłoszenia nowelizacji. Urzędy nie będą musiały wydawać kart pojazdu i nalepek kontrolnych po 24 miesiącach od ogłoszenia nowych przepisów. Na niektóre być może poczekamy jeszcze dłużej.

W przypadku przepisu zwalniającego z obowiązku posiadania przy sobie wydanego w Polsce prawa jazdy, czasowego wycofania z ruchu samochodu osobowego czy możliwości zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego po zakupie używanego pojazdu zarejestrowanego wcześniej w kraju o momencie wejścia w życie konkretnego rozwiązania zdecyduje komunikat ministra odpowiedzialnego za daną dziedzinę.

Wbrew doniesieniom niektórych mediów póki co kierowanie bez posiadania przy sobie prawa jazdy grozi mandatem w wysokości 50 zł. Złożony na nowelizacji przepisów podpis prezydenta nic tu nie zmienia.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)