Pakiet deregulacyjny przyjęty! Kierowcy będą mogli schować dokumenty do szuflady

Pakiet deregulacyjny przyjęty! Kierowcy będą mogli schować dokumenty do szuflady25.07.2020 11:24
Wożenie "plastiku" nie będzie już obowiązkowe.
Wożenie "plastiku" nie będzie już obowiązkowe.
Źródło zdjęć: © fot. Autokult

W końcu! Po prawie 2 latach dyskusji i korekt sejm przyjął tzw. pakiet deregulacyjny. Dla kierowców oznacza to m. in. brak obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy czy możliwość zachowania numeru rejestracyjnego pojazdu używanego po jego zakupie. Ale to nie koniec!

Po raz pierwszy o tzw. pakiecie deregulacyjnym usłyszeliśmy 18 października 2018 roku na konferencji prasowej ministerstw cyfryzacji i infrastruktury. Pozytywne dla kierowców zmiany w przepisach miały zostać wprowadzone w 2019 roku. Niestety tak się nie stało. Ograniczenia technologiczne systemów i czasowe zamrożenie prac legislacyjnych przesunęły wprowadzenie pakietu w życie. Na szczęście został on już przyjęty przez sejm.

Pakiet deregulacyjny. Najważniejsze zmiany to:

  • Brak obowiązku wożenia ze sobą polskiego prawa jazdy. Nie trzeba będzie również okazywać go przy kontroli. Dotychczas było to karane mandatem w wysokości 50 zł. Dane będą sprawdzane w Centralnej Ewidencji Kierowców.
  • Brak obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego po wypełnieniu go pieczątkami. To ukłon w stronę właścicieli starszych samochodów. Dowód, razem z prawem jazdy, można więc schować do szuflady.
  • Sprzedawcy (np. dilerzy) będą mogli zarejestrować pojazd przez internet. Klient, tak jak obecnie, wyjedzie zarejestrowanym samochodem z salonu, ale jego pracownicy będą mieli znacznie ułatwione zadanie. Osoby prywatne nie będą miały możliwości rejestracji - urzędnicy obawiają się wycieku danych.
  • Możliwość zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego auta w przypadku jego przerejestrowania po zakupie. To sprawi, że nie trzeba będzie wydawać 80 zł na nowe tablice.
  • Koniec z obowiązkiem wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej na szybę. Właściciele aut oszczędzą w sumie 94,5 zł.
  • Pojawi się możliwość czasowego wyrejestrowania auta, ale tylko na okres od 3 do 12 miesięcy i tylko raz na 3 lata. To dobra wiadomość dla osób zajmujących się renowacją pojazdów. Nadal nie zdecydowano się na przyjęcie przepisów korzystniejszych dla właścicieli np. kabrioletów czy motocykli.
  • Możliwość rejestracji pojazdu przez starostę właściwego dla czasowego miejsca zamieszkania.

Od kiedy obowiązują nowe przepisy?

Choć przegłosowanie ustawy przez sejm to olbrzymi sukces, to nie koniec procesu legislacyjnego. Musi ona jeszcze pojawić się w senacie oraz otrzymać podpis prezydenta. Przepisy zaczną obowiązywać po 3 miesiącach od ogłoszenia ich w Dzienniku Ustaw. Na niektóre rozwiązania trzeba będzie jednak czekać do komunikatu ministra cyfryzacji.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)