Polacy wybierają elektryki i hybrydy. Znów mamy powód do dumy

Polacy wybierają elektryki i hybrydy. Znów mamy powód do dumy

Julian Grabowski
30 listopada 2020

Wkraczamy w epokę nisko- i zeroemisyjnego transportu. Rynek samochodów elektrycznych to najbardziej dynamicznie rozwijający się rynek w Polsce, nawet w czasie pandemii. O tym, jak to wygląda w rzeczywistości, porozmawiamy z ekspertami od elektromobilności z Renault Polska.

Przyjęty przez rząd w marcu 2017 roku Program Rozwoju Elektromobilności w Polsce zakłada, że już w tym roku po drogach 32 wybranych aglomeracji będzie poruszać się 50 tys. samochodów elektrycznych oraz 3 tys. z napędem na gaz ziemny CNG.

Dodatkowo do 2020 roku miało powstać ponad 6 tys. punktów o normalnej mocy ładowania i ponad 400 o dużej mocy ładowania. W całym kraju miało też działać 70 punktów tankowania gazem CNG.

Rzeczywistość zweryfikowała plany, choć i tak rynek samochodów elektrycznych to najbardziej dynamicznie rozwijający się rynek w Polsce.

Z danych na które powołuje się serwis elektrowoz.pl wynika, że w Polsce zarejestrowano już ponad 8 tys. hybrydy plug-in i drugie tyle aut elektrycznych.

Liczba klasycznych hybryd sięga ponad 38 tysięcy. Renault jako pierwsza marka na świecie zainwestowała w technologię elektryczną, ponieważ to jedyna technologia gwarantująca w miastach brak hałasu pochodzącego z samochodów i brak szkodliwych substancji emitowanych do powietrza.

Stąd o tym, jak wygląda elektromoblina rzeczywistość w Polsce porozmawiamy z Aleksandrą Zielińską, szefem produktu Renault Polska oraz Andrzejem Gemrą, ekspertem elektromobilności w Renault Polska.

Poruszmy również kwestię dalszych podróży, a co za tym idzie – dostępnej infrastruktury, czyli stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Przyjrzymy się rozwiązaniom wprowadzanym przez inne kraje europejskie, m.in. Norwegię czy Austrię, gdzie już za pięć lat nie będzie można rejestrować nowych aut spalinowych. I sprawdzimy, jak polski rząd zachęca obywateli do przesiadania się na elektryki.

Start już we wtorek 1 grudnia o godz. 18.30 na stronie głównej Wirtualnej Polski.

Źródło artykułu:WP Autokult
Komentarze (13)