Od 1 lipca będzie możliwość odliczenia połowy VAT od kosztów paliw

Od 1 lipca będzie możliwość odliczenia połowy VAT od kosztów paliw

Od 1 lipca będzie możliwość odliczenia połowy VAT od kosztów paliw
Marcin Łobodziński
22.06.2015 06:03, aktualizacja: 02.10.2022 09:55

Przypominamy, że od lipca tego roku przedsiębiorcy będą mogli zaoszczędzić trochę pieniędzy odliczając połowę VAT od paliwa samochodu używanego nie tylko na potrzeby działalności gospodarczej.

Dziś samochody zakupione przez przedsiębiorców można podzielić na dwie kategorie: używane tylko do celów służbowych oraz używane zarówno do celów służbowych jak i prywatnych (użytek mieszany). W obu przypadkach koszty eksploatacji można wliczać do prowadzenia działalności gospodarczej oraz odliczać podatek VAT, ale w przypadku aut używanych również do prywatnych celów, tylko połowa stawki VAT od zakupu samego auta oraz późniejszych wydatków eksploatacyjnych może zostać odliczona. Dotyczy to wszystkich kosztów związanych z eksploatacją poza paliwem - i właśnie to się zmieni. Od 1 lipca przedsiębiorca posiadający auto użytkowane w sposób mieszany będzie mógł odliczyć połowę VAT również od kosztów benzyny, oleju napędowego czy LPG.

To dobra wiadomość dla milionów firm zarejestrowanych w Polsce, gdzie właściciele używają samochodów służbowych również na co dzień. Zwłaszcza, że w naszym kraju mamy całą masę firm jednoosobowych, gdzie samochód firmowy nierzadko jest w rzeczywistości autem prywatnym używanym do celów służbowych, jedynym w gospodarstwie domowym. Ile zaoszczędzą m. in. tacy przedsiębiorcy rozliczając się z podatków?

Jeżeli zapłacą 100 zł brutto za paliwo to dziś odzyskać mogą 19% podatku dochodowego od pełnej kwoty z VAT-em (przy założeniu podatku liniowego). Będzie to więc 19 zł.

Od 1 lipca rozliczenie zmieni się. Przedsiębiorca odzyska 19% od kwoty netto wynoszącej 81 zł, odliczy połowę 23-procentowego VAT-u, a drugą połowę zakwalifikuje jako koszt firmowy. Oszczędzi więc ok. 15 zł + 10 zł + 2 zł, czyli 27 zł (o 8 zł więcej).

Nowe przepisy obejmą też osoby użytkujące w firmie samochód prywatny na tzw. kilometrówkę.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)