Nowy wzór prawa jazdy od 4 marca 2019 roku. Wszyscy kierowcy w końcu będą musieli taki mieć

Nowy wzór prawa jazdy od 4 marca 2019 roku. Wszyscy kierowcy w końcu będą musieli taki mieć

Nowy wzór prawa jazdy obowiązuje od 4 marca 2019 roku
Nowy wzór prawa jazdy obowiązuje od 4 marca 2019 roku
Źródło zdjęć: © Rządowe Centrum Legislacji
Mateusz Lubczański
01.03.2019 08:52, aktualizacja: 28.03.2023 11:42

Od 4 marca 2019 roku prawo jazdy doczeka się nowego wzoru. Dzięki niemu nie trzeba będzie zmieniać dokumentu po przeprowadzce. Posiadacze bezterminowych kwitów nie powinni się cieszyć – oni i tak będą zmuszeni do pojawienia się w urzędzie.

W 2015 r. adres zameldowania zniknął z dowodów osobistych, ale dopiero 4 lata później podobne zasady zaczynają obowiązywać w przypadku praw jazdy. Ministerstwo Infrastruktury uznało, że wystarczy jedynie adres wskazany we wniosku o wydanie prawa jazdy, które przecież potwierdza uprawnienia do kierowania, a nie służy do potwierdzania adresu zameldowania.

Nowe prawo jazdy - co się zmieni?

To zmiana dobra i potrzebna. Wcześniej przy przeprowadzce trzeba było wymienić dokument w ciągu 30 dni od zmiany miejsca zamieszkania, lecz nie przewidziano żadnych sankcji za wykorzystywanie "starego" prawka podczas kontroli drogowej. Najważniejsze, że w momencie przeprowadzki zaoszczędzimy 100,50 zł za wydanie dokumentu – nie licząc dodatkowych kosztów zdjęcia.

Dotychczasowe dokumenty zachowają ważność na okres, na który zostały wydane. Wymiana prawa jazdy na nowe nie jest obowiązkowa w momencie wprowadzenia nowego wzoru.

Prawo jazdy - uprawnienia wydano bezterminowo. Tak samo jak dokument
Prawo jazdy - uprawnienia wydano bezterminowo. Tak samo jak dokument© fot. Mateusz Lubczański

Nie oznacza to jednak, że kierowcy posiadający bezterminowe prawo jazdy zostaną z jednym dokumentem do końca życia. Mają je osoby, które uzyskały go przed 2015 rokiem. Później wydawane były dokumenty ważne przez 15 lat. Bezterminowe "prawka" będą wymieniane obowiązkowo w latach 2028-2033, już z 15-letnim okresem ważności.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)