Jak powinien zachować się kierowca podczas kontroli drogowej?
14.07.2019 15:26, aktual.: 28.03.2023 10:25
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Podczas kontroli drogowej, zatrzymany kierowca powinien pozostać w samochodzie i trzymać obie dłonie na kole kierownicy. Co jeszcze powinniście wiedzieć?
Wydawać by się mogło, że nie ma przepisów dotyczących zachowania się kierowców zatrzymanych do kontroli przez policję lub inne służby mundurowe. Nie jest to jednak prawda. Ściśle określone zachowanie zostało opisane w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 lipca 2008 roku w sprawie kontroli ruchu drogowego. Należy pamiętać o tym, że nieumundurowany policjant może dokonać zatrzymania i kontroli kierowcy lub pojazdu wyłącznie na obszarze zabudowanym. Jeżeli znajduje się poza nim, powinien nakazać kierowcy jazdę za nim do najbliższej miejscowości. Ponadto zatrzymanie się do kontroli powinno być dokonane w miejscu nie stwarzającym zagrożenia dla ruchu drogowego i nas samych.
Z tego ostatniego powodu, ustawodawca zabronił kontrolowanemu kierowcy wysiadać z pojazdu bez zgody lub nakazu funkcjonariusza policji. Zakaz opuszczania auta dotyczy także pasażerów samochodu zatrzymanego do kontroli. Co więcej, do momentu podejścia policjanta do samochodu, kierujący jest zobowiązany trzymać obie dłonie na kole kierownicy. Dopiero na polecenie kontrolującego należy wyłączyć silnik i włączyć światła awaryjne jeżeli jest to konieczne.
Warto pamiętać o powyższych zasadach ze względu na własne bezpieczeństwo oraz po to, by nie wzbudzać podejrzeń policjanta, który zatrzymał wasz pojazd. Jeżeli go zaniepokoicie swoim zachowaniem, może dojść do przeszukania samochodu w celu znalezienia broni lub nielegalnych środków odurzających. Nawet jeżeli nie macie niczego na sumieniu, nie warto tracić czasu na coś, co i tak nigdy nie należy do przyjemności.