Niewskazanie kierującego znów w Trybunale. Przepisy niezgodne z konstytucją?

Niewskazanie kierującego znów w Trybunale. Przepisy niezgodne z konstytucją?

Dziś mandat z fotoradaru może być bardzo kosztowny
Dziś mandat z fotoradaru może być bardzo kosztowny
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | GITD
Mateusz Lubczański
16.11.2023 12:41, aktualizacja: 16.11.2023 13:37

Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął kolejny wniosek dot. kwestii wskazywania kierowcy, który popełnił wykroczenie powierzonym mu autem. Przepisy mają naruszać prawo do obrony oraz zasadę proporcjonalności.

W piśmie skierowanym do Trybunału Konstytucyjnego zwrócono uwagę na dwa kluczowe zapisy w ustawie Prawo o ruchu drogowym oraz Kodeksie wykroczeń. Chodzi dokładnie o:

Właściciel lub posiadacz pojazdu jest obowiązany wskazać na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie

art. 78 ust. 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym

Karze podlega, kto wbrew obowiązkowi nie wskaże na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie

art. 96 par. 3 ustawy Kodeks wykroczeń

Niewskazanie kierującego uprawnionym organom, czyli policji, straży miejskiej czy np. Inspekcji Transportu Drogowego, wiąże się z niemałym mandatem. To 8 tys. zł, a jeśli cała sytuacja trafi do sądu, nawet 30 tys. zł.

Jak informuje serwis prawodrogowe.pl, Trybunał Konstytucyjny wydał wcześniej wyroki potwierdzające częściową niekonstytucyjność przepisu. Nie spowodowało to jednak zmian w ustawach. Sprawą interesował się też Rzecznik Praw Obywatelskich, który postulował o dodanie artykułu wyjaśniającego sytuacje (biorącego też pod uwagę prawo do milczenia).

Sprawa na razie nie została rozpatrzona.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)