WAŻNE
TERAZ

Kolejne spotkanie odwołane. Czarzasty potwierdza

Niemieckie autostrady będą płatne, ale dla obcokrajowców

Niemcy przez długi czas mieli darmowe autostrady, ale to już się kończy. Bundestag przyjął ustawę, która już w przyszłym roku wejdzie w życie i prawdopodobnie nałoży opłaty na kierowców.

Obraz
Źródło zdjęć: © [Zdjęcie znaku drogowego z Shutterstock](http://www.shutterstock.com/pl/pic263391935/stockphotodetailviewofaninformationsignaboutthetollsmautonmotorwaysautobahnandhighways.html?src=whGRdcrqwcqo1GUqmald6A17)
Marcin Łobodziński

Opłaty za autostrady dotkną bezpośrednio wszystkich kierowców, ale pośrednio zapłacą głównie obcokrajowcy. Niemieccy kierowcy będą mogli odliczyć opłaty od podatku drogowego. Cena za przejazdy to 5-15 euro za 10-dniowe korzystanie z autostrad, a za dwa miesiące trzeba będzie zapłacić od 16 do 30 euro. Opłata roczna ma wynieść 130 euro. Niemiecki rząd liczy na przychody ok. 500 mln euro rocznie tylko z tego tytułu.

Zaskakujące jest oburzenie pozostałych członków Unii Europejskiej, zwłaszcza krajów, w których opłaty za przejazd autostradami pobiera się od lat. Niektórzy twierdzą nawet, że opłaty są niesprawiedliwe ponieważ dotykają jedynie obcokrajowców. Sprawą opłat za korzystanie z niemieckich autostrad ma się zająć Komisja Europejska pod kątem zgodności z prawem unijnym.

Niemcy zwiększyli również o 1100 km sieć dróg, za korzystanie z których muszą płacić kierowcy ciężarówek. Do płatnych dróg włączono drogi krajowe z czterema pasami ruchu. Opłata dla pojazdów ciężkich (powyżej 12 ton) obowiązuje od 2005 roku, ale od 1 lipca tego roku płacić trzeba będzie również za lżejsze ciężarówki (powyżej 7,5 tony). Od 2018 roku wszystkie niemieckie drogi dla ciężarówek mają być płatne.

Wybrane dla Ciebie
ZANIM WYJDZIESZ... NIE PRZEGAP TEGO, CO CZYTAJĄ INNI!