Już się zaczęło. Coraz częstszy widok na ulicach

Pogoda w całym kraju zdecydowanie zaczyna przypominać już tę wakacyjną, co sprawia, że wnętrze samochodu pozostawionego na słońcu może nagrzać się do wartości, które będą zagrażać ludziom lub zwierzętom przebywającym w środku.

Gdy na szali jest ludzkie życie, nie wahaj się wybić szybę
Gdy na szali jest ludzkie życie, nie wahaj się wybić szybę
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Policja
Maciej Gomułka

13.05.2024 | aktual.: 13.05.2024 13:29

Temperatura powietrza na zewnątrz nie musi być wysoka, aby samochód w środku nagrzał się do niebezpiecznych dla zdrowia wartości. Jeśli jest chłodniejszy, ale bezchmurny i słoneczny dzień, a nasz samochód jest w ciemnym kolorze, to już po kilkunastu minutach postoju w niezacienionym miejscu, wnętrze będzie mocno nagrzane.

wysoka temperatura wewnątrz samochodu
wysoka temperatura wewnątrz samochodu© WP | WP

Wartości w przedziale 40-60 stopni Celsjusza we wnętrzu auta są normą, kiedy w upalny dzień pojazd wystawiony jest na działanie ostrego słońca. To warunki, które zagrażają bezpośrednio życiu lub zdrowiu człowieka, lub zwierzęcia, które przebywa w środku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zdarza się, że rodzic opuszcza samochód na dłużej, zostawiając jedynie np. uchylone okna w nadziei, że to spowoduje, iż wnętrze się nie nagrzeje. To oczywiście nie wystarczy.

Uchylona szyba nie jest skutecznym sposobem na chłodzenie wnętrza
Uchylona szyba nie jest skutecznym sposobem na chłodzenie wnętrza© WP | WP

Kiedy jesteśmy świadkami takiej sytuacji, możemy działać w tzw. stanie wyższej konieczności i aby chronić zdrowie lub życie, możemy wybić szybę w samochodzie, w którym znajduje się zamknięty człowiek lub zwierzę. Policja podkreśla, że w tej sytuacji nie ma mowy o odpowiedzialności za zniszczenie mienia.

Za wybicie szyby nie poniesiemy odpowiedzialności, kiedy ratujemy zdrowie lub życie
Za wybicie szyby nie poniesiemy odpowiedzialności, kiedy ratujemy zdrowie lub życie© WP | Policja

Przed podjęciem działań, warto natomiast zadzwonić na numer alarmowy, aby poinformować dyspozytora o zaistniałej sytuacji. Jeśli mamy obawy, że nie poradzimy sobie z dostaniem się do wnętrza pojazdu, zostaną we wskazane miejsce wysłane odpowiednie służby.

Co może grozić kierowcy, który zostawi w nagrzanym aucie dziecko lub zwierzę? Za znęcanie się nad zwierzętami grozi kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 3. Natomiast opiekunowi, który narazi dziecko na utratę zdrowia lub życia, zgodnie z treścią artykułu 160. Kodeksu karnego, grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)