Poradniki i mechanikaNa to zwróć uwagę, gdy wypożyczasz auto. Nie daj się oszukać

Na to zwróć uwagę, gdy wypożyczasz auto. Nie daj się oszukać

Sezon wakacyjny w pełni. Wiele osób decyduje się na wypożyczenie samochodu. Jednak przy niezachowaniu ostrożności można się narazić na dodatkowe koszty i stres. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Peugeot 308 z wypożyczalni
Peugeot 308 z wypożyczalni
Źródło zdjęć: © fot. Filip Buliński
Sebastian Tomaszewski

03.08.2017 | aktual.: 30.03.2023 11:16

Możliwość wypożyczenia auta to świetna propozycja dla turystów lub osób, które nie mają swojego samochodu. Wystarczy chwila, aby wyjechać autem z garażu, a firmy oferują coraz bardziej atrakcyjne ceny. Związane jest to z dużą konkurencją na rynku.

Jednak zbytni pośpiech lub roztargnienie mogą spowodować, że wpadniemy w spore kłopoty. Przed wynajmem warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, aby wakacje nie zmieniły się w koszmar.

Na początku warto porównać ceny rożnych firm świadczących usługi wynajmu. Do tego najlepiej służą porównywarki internetowe, które w wygodny sposób znajdą najlepszą ofertę – różnice w cenie mogą być spore. Niższe ceny oferują lokalne wypożyczalnie.

To wcale nie oznacza, że charakteryzują się gorszą jakością usług niż w dużych sieciówkach. Zwykle takie firmy godzą się na np. późniejszy zwrot auta bez dodatkowych opłat lub inne niestandardowe usługi, których próżno szukać u większej konkurencji.

Przed wypożyczeniem warto popytać znajomych lub poczytać opinie na forach internetowych o danej wypożyczalni. Im wcześniej wypożyczymy samochód, tym lepiej. Szukając auta na ostatnią chwilę, możemy się przekonać, że dostępne będą tylko oferty z wyższej kategorii cenowej.

Ceny wynajmu są określane indywidualnie, dlatego przedstawiamy średnie ceny wypożyczenia aut różnych klas w Polsce:

  • Toyota Aygo 1.0 – 80 zł/doba
  • Hyundai i20 1.2 – 88 zł/doba
  • Opel Astra IV 1.6 – 120 zł/doba
  • BMW 318i – 240 zł/doba
  • BMW 525d X-drive – 350 zł/doba
  • Range Rover Evoque 2.0 – 400 zł/doba
  • Audi A8 Long 4.2 FSI – 550 zł/doba
  • Ford Mustang GT 5.0 – 600 zł/doba
  • Audi R8 V10 plus – 2500 zł/doba

Należy pamiętać, że przy wypożyczaniu auta ważne jest doświadczenie kierowcy za kierownicą i jego wiek. Spore problemy będą mieli świeżo upieczeni kierowcy. Niektóre firmy nie udostępniają samochodów osobom poniżej 21. roku życia. Ogólna zasada jest taka: im wyższa klasa auta, tym większy minimalny wymagany wiek prowadzącego auto.

Jak już wybierzesz konkretną wypożyczalnię i samochód, sprawdź dobrze warunki umowy, które podpisujesz. Zwróć uwagę na dodatkowe opłaty jak: lokalne podatki, fotelik dla dziecka, system nawigacji czy łańcuchy zimowe. Chwila nieuwagi i można mieć poważne problemy.

Jedną z ważniejszych kwestii jest sprawdzenie zakresu ubezpieczenia auta. Nie ma wyjątków, każde auto musi mieć opłacone ubezpieczenie OC. Jednak zdarza się, że niektóre firmy rezygnują z ubezpieczenia AC. To może być dla nas kosztowne w skutkach. W razie stłuczki czy zadrapania, wypożyczalnia może obciążyć klienta opłatami. Jeśli wynajem nie obejmuje ubezpieczenia, warto je dokupić, nawet rozszerzone.

Sprawdź, czy w umowie nie ma zapisu o dziennym limicie przejechanych kilometrów. Niektóre firmy naliczają dużą dodatkową opłatę za jego przekroczenie.

Warto pamiętać, że wypożyczalnia obciąży nas kaucją. Może ona wynieść nawet ponad 8 tys. zł, a środki są blokowane na koncie do czasu zwrotu auta.

Przy podpisywaniu umowy, należy sprawdzić stan auta. Przed odjechaniem powinniśmy poinformować pracownika wypożyczalni o uszkodzeniach czy zarysowaniach na karoserii – nie zaszkodzi zrobić zdjęcia. Pracownik powinien uwzględnić wszelkie defekty w protokole.

Skontrolujcie też działania wszystkich urządzeń w samochodzie, jak klimatyzacja czy nawigacja oraz sprawdźcie, czy na pokładzie znajduje się apteczka i gaśnica. Dzięki temu unikniecie nieprzyjemnych sytuacji i w razie sporu z wypożyczalnią, macie większe szanse na wygraną.

Przy oddawaniu auta także nie zaszkodzi ponownie zrobić zdjęć. Samochód musi wrócić do wypożyczalni z taką samą ilością paliwa, z jaką wyjechał. Jeżeli zatankujecie za mało, firma sama zatankuje, ale później zapłacicie minimum 2 razy więcej. Nie zapominajcie też o takim elemencie jak umycie auta.

Sama procedura wynajmu samochodu jest bardzo prosta, zwykle wystarczy prawo jazdy, dowód osobisty oraz potwierdzenie przelewu. Niestety, nie zawsze tak jest – liczba potencjalnych pułapek zastawionych przez wypożyczalnie może skutecznie popsuć najlepszy urlop i ponadprogramowo uszczuplić nasz portfel. Jednak przy odrobinie ostrożności, zachowaniu zdrowego rozsądku oraz skorzystaniu z naszych rad, nie ma się czego bać.

Źródło artykułu:WP Autokult
poradnikisamochodem na wakacjewynajem auta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)