Na Litwie zabrali mu auto. Miał złe tablice i wystarczyło

Na Litwie zabrali mu auto. Miał złe tablice i wystarczyło

Zarekwirowane audi
Zarekwirowane audi
Źródło zdjęć: © Urząd Celny na Litwie
13.03.2024 10:33, aktualizacja: 13.03.2024 11:28

Od poniedziałku 11 marca na Litwie obowiązują nowe przepisy dotyczące konfiskaty aut. Tamtejsze władze mogą zarekwirować pojazdy z określonymi tablicami rejestracyjnymi.

Konkretnie mowa o pojazdach z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi. Boleśnie przekonał się o tym obywatel Mołdawii, który próbował przekroczyć litewsko-białoruską granicę. Podczas kontroli wyszło na jaw, że luksusowe audi nie należało do niego, lecz do obywatela Rosji. Zostało więc skonfiskowane.

Kierowca twierdził, że nie był świadomy obowiązujących przepisów. Niestety nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami litewskich władz, zarekwirowany pojazd może zostać przekazany władzom ukraińskim.

Prawo obowiązujące od 11 marca 2024 roku jest kolejnym stadium przepisów wprowadzonych we wrześniu 2023 roku, zgodnie z którymi Litwa nie wpuszcza do siebie samochodów z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Właściciele pojazdów, które już znalazły się na terytorium Litwy, mieli pół roku na przerejestrowanie lub usunięcie aut. Po upływie tego terminu zaczęła obowiązywać konfiskata.

Z przestrzegania przepisów zwolnieni są jedynie Rosjanie przejeżdżający tranzytem z i do Obwodu Królewieckiego. Tranzyt nie może jednak trwać dłużej niż dobę, a pojazdem musi jechać właściciel wskazany w dokumentach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie