Mem stał się rzeczywistością. BMW i paliwo z oleju spożywczego

Mem stał się rzeczywistością. BMW i paliwo z oleju spożywczego

Samochody dostawcze napędzane syntetycznym olejem napędowym
Samochody dostawcze napędzane syntetycznym olejem napędowym
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | BMW
20.04.2023 20:22, aktualizacja: 20.04.2023 20:44

BMW powiększyło kilka dni temu swoją flotę wykorzystującą unikalny syntetyczny olej napędowy. Podstawą do jego tworzenia jest olej spożywczy, a rocznie korzystanie z takiego paliwa może pozwolić na zmniejszenie emisji CO2 o nawet kilkaset ton.

Planowanie coraz ostrzejszych norm emisji spalin skłania producentów do poszukiwania paliw alternatywnych, które niekoniecznie będą wiązały się z pełną elektryfikacją, lecz pozwolą na znaczne zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. BMW szuka alternatyw w różnych miejscach, ale dość zaskakujący jest fakt, że jednym z nich mogą być… produkty wykorzystywane zazwyczaj w kuchni.

Chodzi o HVO100, czyli syntetyczny olej napędowy. BMW do jego wytwarzania stosuje przede wszystkim olej spożywczy, poddany uprzednio odpowiedniemu recyklingowi. Nie oznacza to jednak, że jest to jedyny składnik. Do produkcji HVO100 wykorzystuje się również inne możliwe do recyklingu pozostałości o odpowiednich właściwościach, jak odpadki z przetwórstwa ryb czy tłuszcz zwierzęcy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Takie paliwo wytwarza do nawet 90 proc. mniej dwutlenku węgla, a przy okazji jest całkowicie kompatybilne z jednostkami Diesla. BMW rozpoczęło program pilotażowy, prowadzony we współpracy z m.in. DB Schenker, w grudniu 2022 roku. Teraz niemiecki koncern poinformował, że flota pojazdów napędzanych tym wyjątkowym paliwem zwiększyła się o dodatkowe sześć egzemplarzy. Łącznie jest ich teraz 10. 

Całkowite przerzucenie się z wykorzystania diesla do celów logistycznych na HVO100 mogłoby ograniczyć emisję dwutlenku węgla o nawet 800 ton rocznie. Na razie jednak BMW będzie obserwowało rozwój projektu na świeżo powiększonej flocie, która będzie kursowała na trasie długości ok. 40 km pomiędzy Centrum Dostaw Grupy BMW w Eching a fabryką koncernu znajdującą się w Monachium.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)