Mapy Google pozwolą wybrać oszczędniejszą trasę. Niektórzy już mają tę funkcję

Mapy Google pozwolą wybrać oszczędniejszą trasę. Niektórzy już mają tę funkcję

Google pozwoli zaoszczędzić na paliwie. Wybierze najlepszą trasę dla twojego auta
Google pozwoli zaoszczędzić na paliwie. Wybierze najlepszą trasę dla twojego auta
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński
29.07.2022 12:16, aktualizacja: 13.03.2023 16:25

Aplikacja Google Maps ma umożliwić kierowcom wybór najlepszej trasy pod kątem oszczędności na paliwie i to z uwzględnieniem rodzaju silnika. Coś, co znamy od dawna z fabrycznych nawigacji samochodowych, wchodzi powoli również do naszych smartfonów.

Na wstępie warto zaznaczyć, że nowa funkcja działa w Polsce od 27 lipca, ale tylko u niektórych użytkowników i minie jeszcze trochę czasu, nim będzie mógł z niej skorzystać każdy. Chodzi o opcje trasy, w których będzie można znaleźć ustawienie "preferuj najniższe spalanie". Jeśli je zaznaczymy, trasa zostanie tak ułożona, by osiągnąć na niej niskie zużycie paliwa.

Google pokusiło się także o personalizację, czyli wybór napędu (paliwa) z podziałem na benzynę, diesla, napęd elektryczny oraz hybrydowy. Jest to o tyle rozsądne, że zależnie od źródła napędu trasa najbardziej ekonomiczna może się różnić.

Diesle i klasyczne napędy spalinowe preferują raczej płynną jazdę z w miarę stałą prędkością nieprzekraczającą 80-90 km/h. Natomiast hybrydy przeciwnie - im bardziej mieszany jest ruch, tym lepiej. Jeszcze inaczej jest z napędem elektrycznym, który ma jedną zasadę: im wolniej, tym oszczędniej.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)