Mapy Google pozwolą wybrać oszczędniejszą trasę. Niektórzy już mają tę funkcję

Mapy Google pozwolą wybrać oszczędniejszą trasę. Niektórzy już mają tę funkcję29.07.2022 12:16
Google pozwoli zaoszczędzić na paliwie. Wybierze najlepszą trasę dla twojego auta
Google pozwoli zaoszczędzić na paliwie. Wybierze najlepszą trasę dla twojego auta
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński

Aplikacja Google Maps ma umożliwić kierowcom wybór najlepszej trasy pod kątem oszczędności na paliwie i to z uwzględnieniem rodzaju silnika. Coś, co znamy od dawna z fabrycznych nawigacji samochodowych, wchodzi powoli również do naszych smartfonów.

Na wstępie warto zaznaczyć, że nowa funkcja działa w Polsce od 27 lipca, ale tylko u niektórych użytkowników i minie jeszcze trochę czasu, nim będzie mógł z niej skorzystać każdy. Chodzi o opcje trasy, w których będzie można znaleźć ustawienie "preferuj najniższe spalanie". Jeśli je zaznaczymy, trasa zostanie tak ułożona, by osiągnąć na niej niskie zużycie paliwa.

Google pokusiło się także o personalizację, czyli wybór napędu (paliwa) z podziałem na benzynę, diesla, napęd elektryczny oraz hybrydowy. Jest to o tyle rozsądne, że zależnie od źródła napędu trasa najbardziej ekonomiczna może się różnić.

Diesle i klasyczne napędy spalinowe preferują raczej płynną jazdę z w miarę stałą prędkością nieprzekraczającą 80-90 km/h. Natomiast hybrydy przeciwnie - im bardziej mieszany jest ruch, tym lepiej. Jeszcze inaczej jest z napędem elektrycznym, który ma jedną zasadę: im wolniej, tym oszczędniej.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)