Mandaty dla osób z immunitetem i strażnicy bez fotoradarów – prezydent podpisał nowelizacje ustaw

Mandaty dla osób z immunitetem i strażnicy bez fotoradarów – prezydent podpisał nowelizacje ustaw

Mandaty dla osób z immunitetem i strażnicy bez fotoradarów – prezydent podpisał nowelizacje ustaw
Źródło zdjęć: © fot. Policja
Marcin Łobodziński
29.08.2015 11:08, aktualizacja: 02.10.2022 09:33

Nowy prezydent RP Andrzej Duda podpisał kilka nowelizacji ustaw. Jedną z nich jest możliwość ukarania mandatem osób z immunitetem.

A zatem posłowie, senatorowie, sędziowie i prokuratorzy będą odpowiadali za wykroczenia drogowe jak każdy inny kierowca. Nowe przepisy oznaczają, że jeżeli osoba chroniona immunitetem popełni wykroczenie i przyjmie mandat karny, automatycznie godzi się na przyjęcie kary. Do tej pory działało to w ten sposób, że gdy osoba chroniona immunitetem popełniła wykroczenie drogowe wysyłany był wniosek z prośbą o ukaranie do przełożonego, który mógł się na to zgodzić lub nie, np. w przypadku senatora, wniosek wysyłano do Senatu, a w przypadku posła do Sejmu.

Kontrowersje budzi jedynie umieszczenie na liście osób, które mogą odpowiedzieć karnie za złamanie przepisów ruchu drogowego również sędziów, bowiem w konstytucji jest zapis mówiący o tym, że sędziego może ukarać tylko sąd. I w ten sposób za 14 dni wejdzie w życie kolejna ustawa niezgodna z Konstytucją RP.

Drugi podpis został złożony przez prezydenta pod zmianami, mającymi odebrać przenośne fotoradary strażnikom miejskim. Te przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2016 roku. Tym samym od przyszłego roku straże miejskie i gminne stracą podstawę prawną do kontroli ruchu drogowego.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)