Kupisz używany samochód, to pilnuj tej daty. Przegapisz - przyjdzie pismo

Kupisz używany samochód, to pilnuj tej daty. Przegapisz - przyjdzie pismo

Nie dotyczy cię kara od UFG? Pilnuj jednej daty, bo się zdziwisz
Nie dotyczy cię kara od UFG? Pilnuj jednej daty, bo się zdziwisz
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Marcin Łobodziński
22.02.2023 10:10, aktualizacja: 22.02.2023 11:03

Po zakupie używanego samochodu trzeba pamiętać o trzech rzeczach - zgłoszeniu zakupu staroście, złożeniu formularza PCC-3 i opłacie podatku oraz o wykupieniu polisy OC. Przepisanie sprzedanej wraz z pojazdem polisy na siebie kryje pewną pułapkę. Lepiej w nią nie wpaść.

Na zgłoszenie zakupu pojazdu mamy 30 dni, na opłacenie PCC-3 mamy 14 dni, a na wykupienie polisy… to zależy. Generalnie polisę OC kupujemy razem z samochodem, więc nie trzeba się spieszyć. Ale to właśnie tu czyha na kupującego najwięcej pułapek i drakońskie kary od UFG.

Polisa OC po zakupie samochodu – to musisz sprawdzić

Po pierwsze sprawdź przed zakupem pojazdu, czy w ogóle jest OC. Jeśli go nie ma, w teorii możesz wykupić OC tego samego dnia i z datą podpisania umowy sprzedaży nie trzeba się niczym przejmować. Tyle teorii.

W praktyce zakup polisy OC wiąże się ze zgłoszeniem tego faktu do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, co może rozpocząć proces kontroli. Jeśli UFG wykryje, że auto nie miało wykupionego OC, to wyśle pismo do ciebie. Tylko dlatego, że to ty na dzień tej kontroli jesteś właścicielem auta. Po otrzymaniu takiego pisma należy odpowiedzieć wysyłając np. skan umowy zawarcia polisy OC czy umowy sprzedaży pojazdu, udowadniając w ten sposób, że wina za nieopłacenie składek OC spoczywa na poprzednim właścicielu.

Po drugie, sprawdź kiedy kończy się OC poprzedniego właściciela. Tu czyha największa pułapka – z datą wygaśnięcia tej polisy OC nie przedłuży się ona automatycznie tak jak ma to miejsce przy własnej polisie OC. Dlaczego? Ponieważ pomimo tego, iż przejmujesz jako nabywca pojazdu zobowiązania sprzedającego na tej polisie, to nie jest ona wystawiona na ciebie, lecz na poprzedniego właściciela. Nie można jej więc przedłużyć, ponieważ nie jest on już właścicielem pojazdu.

I tu jest kolejna pułapka – zgłoszenie polisy do ubezpieczyciela po zakupie. Po zgłoszeniu zakupu auta i polisy może ci się wydawać, że kiedy będzie się zbliżać data jej zakończenia, to ubezpieczyciel wyśle do ciebie przypomnienie o konieczności wykupienia nowej polisy. Co do zasady tak się robi, ale nie jest to obowiązek ubezpieczyciela czy agencji ubezpieczeniowej. Może więc się okazać, że polisa straci ważność, a ty będziesz żyć w błogiej nieświadomości. Aż przyjdzie zawiadomienie od UFG. Wtedy już odwołania nie będzie.

Podsumowując, data wygaśnięcia polisy OC na zakupiony samochód jest kluczową datą po zakupie samochodu używanego, od której zależy czy zapłacisz realną i nieuniknioną karę finansową. O ile nieprzerejestrowanie pojazdu w terminie czy niezłożenie PCC-3 nie wiąże się z olbrzymimi konsekwencjami, o tyle brak ważnego OC to duże obciążenie finansowe - odpowiednio za samochód osobowy:

  • brak OC od 1 do 3 dni – opłata 1400 zł,
  • brak OC od 4 do 14 dni – opłata 3490 zł,
  • brak OC powyżej 14 dni – opłata 6980 zł
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)