Zapomniałeś zapłacić PCC-3? Kara do 69 tys. zł, ale jest wyjście

Zapomniałeś zapłacić PCC‑3? Kara do 69 tys. zł, ale jest wyjście

Zapomniałeś zapłacić PCC-3? Kara do 69 tys. zł, ale jest wyjście
Marcin Łobodziński
10.02.2023 10:39

Deklarację PCC-3 składa każdy podatnik, który kupił samochód lub inny pojazd od osoby prywatnej. Ma na to 14 dni. Deklaracja zobowiązuje do zapłaty podatku 2 proc. od ceny na umowie. Kary za niedotrzymanie tego obowiązku są dość wysokie. Co zrobić, kiedy zapomnimy o PCC-3? Wyjaśniam.

Obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłaty podatku 2 proc. od ceny pojazdu to obowiązek ważniejszy i z krótszym terminem niż fakt zgłoszenia zakupu pojazdu do Starostwa. Co więcej, kara za niedotrzymanie tego obowiązku wynosi od jednej dziesiątej minimalnego wynagrodzenia za pracę do 20-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to grzywnę w wysokości od 349 zł do 69 800 zł.

Jak liczyć termin 14 dni na złożenie deklaracji i zapłatę podatku?

Już minimalna grzywna może być wyższa od samego podatku, więc nie warto się spóźnić. 14 dni liczy się od kolejnego dnia po zakupie pojazdu do 14 dnia bez wyłączania weekendów czy świąt. Zatem chodzi nie o dni robocze, lecz następujące jeden po drugim. Jedyny przypadek, kiedy czas ten może zostać wydłużony jest wtedy, kiedy czternastym dniem jest sobota, niedziela lub święto. Wówczas ostatnim dniem ustawowym jest pierwszy kolejny dzień roboczy.

Jeśli nie weźmiemy pod uwagę świąt, to zakup pojazdu w sobotę lub w niedzielę wydłuży nam z automatu termin na złożenie deklaracji, odpowiednio do 16 lub 15 dni. Wynika to z faktu, że w takiej sytuacji termin kończy się w sobotę lub w niedzielę, więc ostatnim dniem ustawowym będzie poniedziałek.

Zapomniałem złożyć PCC-3. Co mam zrobić?

Przede wszystkim trzeba zachować spokój i najlepiej udać się od razu do Urzędu Skarbowego. Wraz z wypełnioną deklaracją należy złożyć do Naczelnika US tzw. czynny żal. Jest to forma zawiadomienia urzędu o popełnieniu czynu zabronionego zgodne z art. 16 § 1 Kodeksu karnego skarbowego.

Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.

Ustawa z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowyArt. 16. § 1. 

Zasadniczo chodzi o przyznanie się do winy zanim urząd skarbowy rozpocznie w tej sprawie postępowanie. Jeśli by do tego doszło, nie można już za bardzo liczyć na ten przepis. W piśmie trzeba wskazać jakiego obowiązku nie dopełniliście i z jakiego powodu. Pismo kierujemy do naczelnika urzędu. Nie ma żadnych gotowych druków ani ustalonych wzorców pisma, ale bez problemu znajdziecie gotowe wzory w internecie. Co do zasady urzędy przyjmują takie pisma i odstępują od wymierzenia kary, ale tylko pod warunkiem uregulowania wszelkich należności.

Czynny żal będzie skuteczny, tylko gdy podatnik przyzna się do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia skarbowego zanim naczelnik urzędu skarbowego samodzielnie udokumentuje przestępstwo lub wykroczenie oraz zanim organy ścigania rozpoczną czynności zmierzające do jego wykrycia.

Kiedy się dowiem, że nie dostanę kary?

Niestety w przypadku uznania czynnego żalu naczelnik urzędu nie informuje o tym podatnika, więc nie wiemy do końca, czy za jakiś czas nie zostanie wszczęte postępowanie. Sprawa kończy się odstąpieniem od nałożenia kary. Jeśli czynny żal nie zostanie uznany, to wszczynane jest postępowanie, które może się zakończyć nałożeniem kary.

Kiedy nie można skorzystać z czynnego żalu?

Sprawca przestępstwa lub wykroczenia skarbowego nie może złożyć czynnego żalu, jeśli:

  • został wezwany w związku z popełnionym czynem zabronionym, a organy podatkowe udokumentowały już popełnienie przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, jest w trakcie postępowania kontrolnego,
  • zorganizował grupę albo związek mający na celu popełnienie przestępstwa skarbowego,
  • nakłaniał inną osobę do popełnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)