Wjeżdżam na autostradę. Kto ma pierwszeństwo? Wielu kierowców myśli źle

Na grafice widzimy dwa pojazdy, których kierujący chcą jednocześnie zmienić pas ruchu, przy czym zielony znajduje się na pasie włączania (tzw. rozbiegowym). Który z nich ma pierwszeństwo?

Pierwszeństwo ma pojazd zielony, bo znajduje się z prawej strony
Pierwszeństwo ma pojazd zielony, bo znajduje się z prawej strony
Źródło zdjęć: © Autokult
Marcin Łobodziński

28.07.2024 | aktual.: 28.07.2024 11:10

Pas włączania, potocznie nazywany pasem rozbiegowym, różnie jest traktowany przez kierowców. Natomiast sama nazwa jest mocno myląca. Otóż pas włączania na autostradzie, pomimo nazwy, w świetle prawa nie jest pasem, którym włączamy się do ruchu.

Wjeżdżając na autostradę pasem rozbiegowym możemy co najwyżej włączać się do ruchu na autostradzie (określenie potoczne), ale w ruchu (stricte ruchu drogowym) byliśmy już wcześniej, skoro dojechaliśmy do autostrady.

O włączaniu się do ruchu jasno mówią przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym i art. 17, w którym czytamy:

Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu:

  1. na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego obiektu, z drogi niebędącej drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania;
  2. na drogę z pola lub na drogę o nawierzchni twardej z drogi o nawierzchni gruntowej;
  3. na jezdnię z pobocza, z drogi dla pieszych lub z pasa ruchu dla pojazdów powolnych;
  4. na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów lub drogi dla pieszych i rowerów, z wyjątkiem wjazdu na przejazd dla rowerów lub pas ruchu dla rowerów;
  5. pojazdem szynowym – na drogę z zajezdni lub na jezdnię z pętli.

Nie ma tu słowa o wjeżdżaniu na autostradę pasem włączającym (tzw. rozbiegowym). Połączenie zjazdu z jezdnią autostrady jest po prostu skrzyżowaniem jezdni jednokierunkowych. Zatem wjeżdżając na tzw. pas rozbiegowy, wjeżdżamy na jeden z pasów ruchu na autostradzie. Z tą tylko różnicą, że za kilkaset metrów pas ten się skończy.

Co w związku z tym? Otóż skoro pas rozbiegowy jest zwykłym pasem ruchu, obowiązują na nim dokładnie takie same przepisy, jak na każdym innym pasie ruchu. W związku z tym, zmieniając pas ruchu z rozbiegowego na jakikolwiek inny, jesteśmy obowiązani ustąpić pojazdowi jadącemu już po tym pasie ruchu. Natomiast w sytuacji jak na grafice, pojazd zielony i niebieski wykonują manewr jednoczesnej zmiany pasa ruchu na środkowy, co też precyzują przepisy (art. 22):

Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, z wyjątkiem ust. 4a i 4b, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas ruchu z prawej strony.

Prawo o ruchu drogowymArt. 22

Ustęp 4a i 4b mówią o sytuacji wyjątkowej znacznego spowolnienia ruchu, co nie ma w tym momencie żadnego znaczenia. A zatem to kierujący niebieskim pojazdem jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa kierującemu pojazdem zielonym, gdyż znajduje się on po jego prawej stronie, czyli wjeżdża na pas ruchu z prawej strony.

Należy pamiętać, że pas rozbiegowy (pas włączania) jest takim samym pasem, jak każdy inny. Ustawa Prawo o ruchu drogowym w żadnym miejscu o nim nie wspomina, bo nie ma ku temu powodu. Pas rozbiegowy istnieje jedynie w przepisach określających jego zastosowanie przy budowie dróg, a także wymiarach.

prawo i przepisyporadnikautostrada
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (389)