Korupcja w Policji. Wydział wewnętrzny podał dane

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Policja

22.04.2024 13:01, aktual.: 22.04.2024 14:48

Biuro Spraw Wewnętrznych Policji to nic innego jak "policja w policji". Organ, który zajmuje się ściganiem przestępstw popełnionych przez funkcjonariuszy, właśnie opublikował dane dotyczące korupcji wśród policjantów drogówki.

Mogłoby się wydawać, że wręczanie łapówek policjantom w zamian za uniknięcie odpowiedzialności karnej to relikt dawnego ustroju. Jak się jednak okazuje, wciąż zdarzają się próby przekupstwa zakończone powodzeniem. Co zaskakujące, w 2023 r. było ich więcej niż rok wcześniej.

Jak wynika z danych opublikowanych przez Biuro Spraw Wewnętrznych Policji, w 2023 r. przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw związanych z pełnieniem służby na drogach 37 policjantom, podczas gdy rok wcześniej było ich 21.

W 2023 r. prokuratura postawiła policjantom łącznie 105 zarzutów, podczas gdy w 2022 było ich tylko 46. Liczby nie są spektakularne, ale zdecydowanie widać tendencję wzrostową. Warto odnotować, że nie dotyczą wyłącznie korupcji, ale też takich przewinień jak fałszowanie oraz poświadczanie nieprawdy w dokumentacji służbowej dotyczącej zdarzeń drogowych, a także współdziałania z osobami i podmiotami w celu wyłudzenia odszkodowań komunikacyjnych.

Z uwagi na to, że wyniki nie napawają optymizmem, BSW informuje, że w trwającym 2024 r. zwalczanie korupcji wśród policjantów służby drogowej będzie jednym z priorytetów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)