Kia traci prawa do nazwy Quoris

Kia traci prawa do nazwy Quoris
Wojciech Kaczałek

27.11.2012 12:30, aktual.: 07.10.2022 21:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kia najprawdopodobniej będzie musiała pomyśleć nad nową nazwą dla swojej flagowej limuzyny, która w Europie miała być sprzedawana jako Quoris. Przegrała bowiem sprawę o używanie tej nazwy z chińskim producentem Qoros.

Kia najprawdopodobniej będzie musiała pomyśleć nad nową nazwą dla swojej flagowej limuzyny, która w Europie miała być sprzedawana jako Quoris. Przegrała bowiem sprawę o używanie tej nazwy z chińskim producentem Qoros.

Quoris to nazwa, której Kia chciała używać na rynkach międzynarodowych. Auto w Korei Południowej jest dostępne jako K9. Plany koreańskiemu wytwórcy pokrzyżowały dwie firmy: chińska Chery oraz izraelska Israel Corporation. Przedsiębiorstwa pięć lat temu stworzyły nową markę – Qoros Auto Co. Ltd. z siedzibą w Szanghaju.

Być może nie byłoby całego zamieszania, gdyby nie to, że modele Qoros mają być dostępne nie tylko w Chinach, ale również w Europie. Pierwsze samochody zostaną pokazane w marcu 2013 r. w Genewie. Rok później do sprzedaży na Starym Kontynencie ma trafić sedan. W planach są jeszcze m.in. SUV-y. Oferta będzie skierowana do młodych mieszkańców ośrodków miejskich.

Chery i Israel Corporation zastrzegły nazwę Qoros (m.in. w Chinach, Europie i USA), zanim Kia zrobiła to samo z Quoris. Wytoczyły firmie z Korei Południowej proces, który wygrały. Na mocy postanowienia sądu w Hamburgu Kia nie będzie mogła używać nazwy Quoris na terenie Unii Europejskiej.

Wiceprezes Qoros Volker Steinwascher:

Jesteśmy zadowoleni z decyzji sądu. Ten sukces to pierwszy krok w kierunku ochrony nazwy naszej marki. Z niecierpliwością czekamy na pierwsze publiczne pokazy naszych pojazdów na targach w Genewie i Szanghaju w 2013 r.

Kia nie wydała żadnego oświadczenia. Producent może się jeszcze odwołać od sądowej decyzji. Nie wiadomo jednak, czy Koreańczycy po prostu nie zdecydują się na rezygnację z nazwy. Jest bowiem prawdopodobne, że Qoros będzie wytaczał procesy również poza terenem Unii Europejskiej, gdziekolwiek limuzyna Quoris miałaby się pojawić.

Dowiedz się więcej o samochodach marki Kia:

Źródło: WCF

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)