Kod 01 na prawie jazdy i możliwy kłopot przy kontroli. Nawet 500 zł mandatu

Kod 01 na prawie jazdy i możliwy kłopot przy kontroli. Nawet 500 zł mandatu24.06.2021 14:54
Najlepiej mieć w prawie jazdy kod 01.06 - wtedy możemy jeździć i w okularach, i w soczewkach
Najlepiej mieć w prawie jazdy kod 01.06 - wtedy możemy jeździć i w okularach, i w soczewkach
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński

Kody na prawie jazdy, w większości niezauważane przez kierowców, dają policjantom sporo informacji na temat kondycji prowadzącego auto. Dotyczą one chociażby obowiązku jazdy w okularach. Co ciekawe, jeśli zamiast nich wybierzemy soczewki, musimy liczyć się ze srogim mandatem – to nie żart.

Szybkie spojrzenie na dokument (czy też zerknięcie w aplikację mObywatel) ujawni, że niektórzy kierowcy mają specjalne dopiski na swoim prawie jazdy. Kierowcy ciężarówek mają wpisany numer 95, kod 71 oznacza wtórnik prawa jazdy, a te zaczynające się od 01 mówią, że kierowca wymaga "korekty bądź ochrony wzroku". Tutaj właśnie można przekonać się, że okulary w świetle prawa to nie to samo co soczewki kontaktowe.

Kody na prawie jazdy dot. korekty bądź ochrony wzroku

  • 01.01 — okulary,
  • 01.02 — soczewka(i) kontaktowa(e),
  • 01.03 — okulary ochronne,
  • 01.04 — szkła przyciemnione,
  • 01.05 — przepaska na oko,
  • 01.06 — okulary lub soczewki kontaktowe.

Podczas kontroli funkcjonariusz może zwrócić uwagę, że nie mamy na nosie okularów, choć kod na prawie jazdy jasno wskazuje, że musimy je nosić. Wówczas trzeba liczyć się z mandatem w wysokości 500 zł - tak samo, jak w przypadku jazdy bez uprawnień.

"Niestosowanie się do ograniczeń wynikających z wpisów zawartych w prawie jazdy jest traktowane jako wykroczenie określone w art. 94 Kodeksu wykroczeń, czyli kierowanie pojazdem bez uprawnień, z czym wiążą się konsekwencje nałożenia mandatu karnego w wysokości 500 zł czy skierowanie sprawy do sądu, który może orzec zakaz prowadzenia pojazdów" – informuje kom. Zbigniew Korytnicki, naczelnik wydziału ruchu drogowego gdańskiej policji.

W teorii każde z rozwiązań poprawia wzrok, ale prawo jest jasne. Jak dodaje policjant, okulary korekcyjne, które mamy obowiązek założyć w czasie jazdy, gdy w dokumencie widnieje kod 01.01, nie mogą zostać zastąpione soczewkami. Wynika to z faktu, że ustawodawca precyzyjnie rozgraniczył te ograniczenia. Najlepiej jest więc mieć w prawie jazdy kod 01.06 - wtedy możemy jeździć i z okularami, i z soczewkami.

Nie musimy się za to obawiać mandatu, gdy prowadzimy w okularach z ciemnymi, korekcyjnymi szkłami. Połączenie okularów korekcyjnych ze szkłami przyciemnionymi może być zastosowane. "Warunkiem podstawowym jest korekcja wzroku" – informuje funkcjonariusz.

Jeśli zignorowalibyśmy kody w prawie jazdy, w razie ewentualnej kolizji narażamy się na poważne kłopoty. Policja w Wałczu informowała o kierowcy, który potrącił pieszą, bo jej nie zauważył. Nie miał okularów korekcyjnych, choć według lekarza powinien je nosić. Przed sądem odpowiadał tak, jakby prowadził auto bez uprawnień.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)