Jakie ubezpieczenie auta wybrać?

Jakie ubezpieczenie auta wybrać?

Jakie ubezpieczenie auta wybrać?
Źródło zdjęć: © Materiał partnera
14.04.2021 10:36, aktualizacja: 14.03.2023 16:49

Posiadanie samochodu wiąże się nie tylko z wieloma korzyściami, ale również z obowiązkami. Należy do nich m.in. zawarcie umowy komunikacyjnego ubezpieczenia OC. Poza tym można się również zdecydować na inne formy ochrony, które są jednak dobrowolne. Jakie ubezpieczenie auta pomoże nam maksymalnie ograniczyć ryzyko ponoszenia kosztów szkód, do których może dojść w związku z korzystaniem z pojazdu?

Jakie ubezpieczenia warto wybrać?

Posiadacz pojazdu musi zgodnie z prawem korzystać z komunikacyjnego OC. Takie ubezpieczenie auta chroni nas w przypadku, gdy to my jesteśmy sprawcami szkody. Wówczas odszkodowania nie będziemy musieli wypłacać z własnych środków – zrobi to towarzystwo ubezpieczeniowe. W praktyce zatem polisa chroni obu uczestników szkody – sprawca nie musi jej likwidować, wydając swoje pieniądze, a poszkodowany otrzyma odszkodowanie bez konieczności dochodzenia swoich praw przed sądem. Jednak mając auto, możemy się najczęściej zdecydować na dodatkowe ubezpieczenia – najlepiej kupić je w jednym towarzystwie, gdyż może to nam przynieść oszczędności.

Autocasco – likwidacja szkód w naszym aucie

Z popularnego AC korzysta około ¼ posiadaczy samochodów w Polsce. W tym przypadku ochronie podlegają szkody w naszym aucie. Tzn. jeśli np. wjedziemy w wysoki krawężnik i uszkodzimy zderzak, to taką usterkę możemy naprawić z autocasco. Kolejne przykłady to uszkodzenie pojazdu przez osoby trzecie, przez siły działania natury, w wyniku pożaru, zderzenia ze zwierzęciem i inne. Ważnym ryzykiem, które obejmuje AC jest również kradzież auta. Taka ochrona nie jest dostępna dla każdego samochodu. Jeśli posiadamy pojazd stosunkowo stary, to musimy się liczyć z tym, że nie będzie można dla niego kupić AC, ale każdy ubezpieczyciel sam wyznacza graniczny wiek auta. Zakres ochrony ustalany jest pomiędzy towarzystwem a właścicielem samochodu. Ubezpieczający musi podjąć wiele decyzji, m.in. odnośnie do udziału własnego w szkodzie czy sposobu jej likwidacji. Ma to wpływ na wysokość składki na AC, ale również na zakres ochrony. Takie ubezpieczenie może się przydać niemal każdemu kierowcy, ale też należy przeliczyć, czy na pewno nam się ono opłaca. Jeśli nasz pojazd nie jest wiele wart, a cena za ochronę wynosi np. połowę jego wartości, to tylko w wybranych przypadkach autocasco będzie dobrym wyborem.

Assistance – pomoc w trudnych sytuacjach

Wprawdzie doskonale wiemy, że na drodze może dojść do przeróżnych zdarzeń, ale nie zawsze dopuszczamy taką myśl, że niebezpieczeństwo może przytrafi się akurat nam. Awaria pojazdu czy wypadek to przykładowe zdarzenia, kiedy możemy potrzebować pomocy. W takich przypadkach przydaje się assistance, czyli ubezpieczenie, dzięki któremu możemy skorzystać z holowania, z auta zastępczego, naprawy pojazdu na miejscu, otwarcia zatrzaśniętego pojazdu, a także z pomocy w wielu innych przypadkach. Możemy wybrać jeden z wariantów ochrony, który oferuje ubezpieczyciel i od tego, na który się zdecydujemy będzie zależeć jej zakres, a także wysokość składki. Assistance to nieoceniona pomoc w wielu sytuacjach, np. kiedy nasze auto ulegnie awarii w drodze, gdzieś daleko od warsztatów mechanicznych. Wtedy uzyskamy wsparcie od ubezpieczyciela.

NNW – świadczenie w razie następstw nieszczęśliwych wypadków

Ubezpieczenie NNW jest kolejną bardzo popularną ochroną. Świadczenie z takiej polisy otrzymamy wówczas, gdy odniesiemy trwały uszczerbek na zdrowiu. Odszkodowanie równe będzie pewnemu procentowi sumy ubezpieczenia, dlatego ważne jest zwrócenie uwagi na jej wysokość. To również sposób na zabezpieczenie bliskich na wypadek śmierci kierowcy w wypadku komunikacyjnym. Zaletą NNW jest to, że można mieć wiele takich polis i w razie zdarzenia, które objęte jest ochroną, z każdej możemy otrzymać wypłatę świadczenia.

Wszystkie z wymienionych ubezpieczeń dobrowolnych mogą nas uchronić przed ponoszeniem z własnej kieszeni wielu kosztów, m.in. naprawy pojazdu, holowania, miejsc noclegowych czy leczenia. Warto je posiadać.

Więcej informacji motoryzacyjnych znajdziesz na blogu https://www.smartdriver.pl/.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)