Jaki przebieg mają auta sprzedawane w Polsce? Większy, niż chcieliby klienci
01.05.2022 08:15, aktual.: 14.03.2023 12:20
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W polskich ogłoszeniach przeważają niemłode samochody ze stosunkowo wysokimi przebiegami - wynika z raportu autobaza.pl. Nie jest to dobra wiadomość dla klientów, którzy przykładają dużą wagę do wskazań licznika. Ale czy słusznie?
Średni przebieg używanych aut dostępnych na sprzedaż w Polsce waha się w granicach 200-300 tys. km wynika z raportu przygotowanego przez autobaza.pl. Aż 32 proc. pojazdów oferowanych w pierwszym kwartale 2022 roku mieściło się w tym przedziale.
Co ciekawe, jest to wynik podobny co w ubiegłych latach. Dla porównania, w 2019 roku było to 32 proc, rok później - 29 proc. a w 2021 - 28 proc. Warto zwrócić uwagę, że powszechnie dostępne są również pojazdy, w których licznik wskazuje 150-200 tys. km - w pierwszym kwartale 2022 roku stanowiły 27 proc. rynku.
"Dostępne dane z naszych systemów obrazują to, że na rynku najwięcej znajdziemy samochodów ze względnie dużym przebiegiem. Wynikać to może z faktu, że pojazdy na naszych drogach mają średnio ponad 14 lat - w Niemczech czy Francji są to najczęściej 10-letnie auta - tak mówią nam dane ACEA”- tłumaczy Przemysław Gąsiorowski, ekspert autobaza.pl.
Większość polskich klientów przywiązuje ogromną wagę do kwestii przebiegu, łącząc ten parametr ze stopniem wyeksploatowania i stanem technicznym pojazdu. Nie zawsze jest to słuszne podejście. Znacznie ważniejszy od wskazań licznika jest bowiem sposób eksploatacji i faktyczny stan auta.
Zobacz także
Właściwie użytkowany i serwisowany pojazd z przebiegiem 300 tys. km. może być znacznie lepszą ofertą niż zaniedbany egzemplarz, który przejechał połowę tego dystansu. Co więcej, wskazania licznika, szczególnie w starszych samochodach nie zawsze odzwierciedlają rzeczywistość. Realny przebieg wielu oferowanych aut może być znacznie wyższy. Dlatego też warto traktować tę kwestię z dystansem, skupiając się raczej na stanie faktycznym niż samych wskazaniach licznika.