Jak długo alkohol utrzymuje się w organizmie? Sprawdź, kiedy możesz prowadzić

Jak długo alkohol utrzymuje się w organizmie? Sprawdź, kiedy możesz prowadzić

=Po jakim czasie od spożycia alkoholu można prowadzić samochód?
=Po jakim czasie od spożycia alkoholu można prowadzić samochód?
Źródło zdjęć: © PAP | Darek Delmanowicz
19.02.2024 16:59, aktualizacja: 07.03.2024 09:53

Jak długo powinniście odczekać, zanim zdecydujecie się na prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu podczas imprezy? Wielu Polaków ma tendencję do niedoszacowywania tego czasu. Alkohol, wbrew powszechnemu przekonaniu, zazwyczaj utrzymuje się w organizmie dłużej, niż mogłoby się wydawać. Co więcej, większość osób, które spożywały alkohol poprzedniego dnia, zostaje przyłapanych na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu następnego ranka.

W Polsce dopuszczalny limit alkoholu we krwi nie uległ zmianie od wielu lat. Jeżeli alkomat wykazuje wynik od 0,2 do 0,5 promila, mówimy o wykroczeniu, zgodnie z art. 87 kw. Natomiast, jeżeli wynik jest wyższy, jest to już kwestia art. 115 Kodeksu karnego, a więc przestępstwa. Bez względu na sytuację, nie powinniśmy ryzykować, jeżeli nie jesteśmy pewni, czy faktycznie pozbyliśmy się całego alkoholu z organizmu.

Czy zastanawialiście się, po jakim czasie od wypicia możecie prowadzić auto?

Podstawowym, choć mało precyzyjnym, wyznacznikiem jest fakt, że zdrowy organizm potrzebuje jednej godziny na przetrawienie 10 g czystego alkoholu. W przypadku jednego piwa (5 proc.) jest to 25 g etanolu. "Pięćdziesiątka" wódki to 20 g etanolu. 100 ml 12-procentowego wina to 12 g alkoholu. Nawet jedna lampka wina zatem eliminuje kierowcę na ponad godzinę. Piwo to już 2,5 godziny "przerwy".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jest to czysta matematyka, ale wiele zależy od indywidualnych cech organizmu, takich jak: masa ciała, wiek, wzrost, kondycja fizyczna, poziom zmęczenia, spożyte posiłki, leki czy palenie papierosów.

Sondaż przeprowadzony przez Autokult.pl pokazał, że co najmniej 1/3 ankietowanych nie jest w stanie prawidłowo określić, kiedy będą trzeźwi. Nie jest więc zaskakujące, że niemal 80 proc. nietrzeźwych kierowców jest zatrzymywanych o poranku, następnego dnia po spożyciu alkoholu.

Co mogę zrobić, aby uniknąć takiej sytuacji?

Niestety, "wirtualne alkomaty" dostępne za darmo w internecie nie są specjalnie dokładne, mogą dać jedynie pewne przybliżone informacje. Jednorazowe urządzenia można znaleźć na stacjach benzynowych, jednak ich dokładność pozostawia wiele do życzenia: zabarwienie kryształków wskazuje tylko, że alkohol jest w wydychanym powietrzu.

Nieskalibrowany alkomat można odłożyć na półkę, co również wykazały nasze testy. Jedynym pewnym rozwiązaniem jest spacer na pobliską komendę, gdzie za darmo możemy sprawdzić swój stan trzeźwości.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)