Co warto wiedzieć o gaśnicach samochodowych?

Poradniki i mechanikaCo warto wiedzieć o gaśnicach samochodowych?11.12.2019 12:44
Co warto wiedzieć o gaśnicach samochodowych?
Źródło zdjęć: © fot. Shutterstock / Otomobil
Maciej Gis

Gaśnica jest obowiązkowym wyposażeniem każdego samochodu. Jej brak może oznaczać mandat. Na rynku dostępnych jest kilka typów gaśnic w różnych rozmiarach, ale tylko niektóre z nich są przeznaczone do pojazdów.

Prawo nakłada na właścicieli samochodów obowiązek posiadania sprawnej gaśnicy o pojemności nie mniejszej niż 1 kg. Jej brak naraża kierowcę na mandat w wysokości od 20 zł do nawet 500 zł. Ponieważ przepisy nie precyzują, jaki typ gaśnicy powinien znajdować się w pojeździe, to w praktyce większość kierowców wozi najmniejszy wymagany wariant stanowiący wyposażenie od nowości albo kupiony w sklepie motoryzacyjnym lub serwisie.

Sęk w tym, że kilogramowa gaśnica działa zaledwie 5 sekund i trzeba dobrze wiedzieć, jak jej użyć, by tego czasu nie zmarnować. Dlatego w samochodzie warto mieć większą lub dwie.

Różne grupy gaśnic

Gaśnice różnią się grupami pożarowymi (klasami pożarowymi). Określają je literowe oznaczenia na butli, powszechnie stosowane w całej Europie. Są to:

  • Klasa A - do gaszenia ciał stałych,
  • Klasa B - do gaszenia cieczy i materiałów topiących się w procesie palenia (oleje),
  • Klasa C - do gaszenia gazów,
  • Klasa D - do gaszenia metali,
  • Klasa E – do gaszenia sprzętów elektrycznych,
  • Klasa F – do gaszenia tłuszczów spożywczych.

Gaśnice samochodowe to zazwyczaj typ ABC z uwagi na obecność wyżej wymienionych materiałów w konstrukcji pojazdu (w teorii ugasi każdy typ pożaru samochodowego). Alternatywną może być gaśnica BC, która będzie tańsza, ale nie poradzi sobie ze zwarciami w instalacji elektrycznej – to najczęstsza przyczyna pożarów aut. W dużych pojazdach, np. w kamperach, warto wozić 6-kilogramowy typ ABC/E, którego używa się m.in. w budynkach i halach przemysłowych. Tak duża gaśnica powinna uporać się z każdym pożarem, ponieważ działa przez ponad 20 sekund.

Ile kosztuje gaśnica do samochodu?

Ceny 1-kilogramowych gaśnic samochodowych typu BC zaczynają się od 20 zł, a niewiele droższe - ok. 30 zł - są gaśnice ABC. Za 2-kilogramową gaśnicę ABC trzeba zapłacić ok. 50 zł. Gaśnica 6-kilogramowa ABC/E to koszt ok. 100 zł.

Należy pamiętać, że gaśnica powinna być umieszczona w łatwo dostępnym i widocznym miejscu pojazdu. Tak jest nie tylko praktycznie, ale i zgodnie z przepisami – gdy podczas kontroli drogowej policjant zażąda okazania gaśnicy, a ta będzie niedostępna, wówczas może nałożyć mandat.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)