Poradniki i mechanikaCo warto wiedzieć o gaśnicach samochodowych?

Co warto wiedzieć o gaśnicach samochodowych?

Co warto wiedzieć o gaśnicach samochodowych?
Źródło zdjęć: © fot. Shutterstock / Otomobil
Maciej Gis

11.12.2019 12:44, aktual.: 22.03.2023 17:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gaśnica jest obowiązkowym wyposażeniem każdego samochodu. Jej brak może oznaczać mandat. Na rynku dostępnych jest kilka typów gaśnic w różnych rozmiarach, ale tylko niektóre z nich są przeznaczone do pojazdów.

Prawo nakłada na właścicieli samochodów obowiązek posiadania sprawnej gaśnicy o pojemności nie mniejszej niż 1 kg. Jej brak naraża kierowcę na mandat w wysokości od 20 zł do nawet 500 zł. Ponieważ przepisy nie precyzują, jaki typ gaśnicy powinien znajdować się w pojeździe, to w praktyce większość kierowców wozi najmniejszy wymagany wariant stanowiący wyposażenie od nowości albo kupiony w sklepie motoryzacyjnym lub serwisie.

Sęk w tym, że kilogramowa gaśnica działa zaledwie 5 sekund i trzeba dobrze wiedzieć, jak jej użyć, by tego czasu nie zmarnować. Dlatego w samochodzie warto mieć większą lub dwie.

Różne grupy gaśnic

Gaśnice różnią się grupami pożarowymi (klasami pożarowymi). Określają je literowe oznaczenia na butli, powszechnie stosowane w całej Europie. Są to:

  • Klasa A - do gaszenia ciał stałych,
  • Klasa B - do gaszenia cieczy i materiałów topiących się w procesie palenia (oleje),
  • Klasa C - do gaszenia gazów,
  • Klasa D - do gaszenia metali,
  • Klasa E – do gaszenia sprzętów elektrycznych,
  • Klasa F – do gaszenia tłuszczów spożywczych.

Gaśnice samochodowe to zazwyczaj typ ABC z uwagi na obecność wyżej wymienionych materiałów w konstrukcji pojazdu (w teorii ugasi każdy typ pożaru samochodowego). Alternatywną może być gaśnica BC, która będzie tańsza, ale nie poradzi sobie ze zwarciami w instalacji elektrycznej – to najczęstsza przyczyna pożarów aut. W dużych pojazdach, np. w kamperach, warto wozić 6-kilogramowy typ ABC/E, którego używa się m.in. w budynkach i halach przemysłowych. Tak duża gaśnica powinna uporać się z każdym pożarem, ponieważ działa przez ponad 20 sekund.

Ile kosztuje gaśnica do samochodu?

Ceny 1-kilogramowych gaśnic samochodowych typu BC zaczynają się od 20 zł, a niewiele droższe - ok. 30 zł - są gaśnice ABC. Za 2-kilogramową gaśnicę ABC trzeba zapłacić ok. 50 zł. Gaśnica 6-kilogramowa ABC/E to koszt ok. 100 zł.

Należy pamiętać, że gaśnica powinna być umieszczona w łatwo dostępnym i widocznym miejscu pojazdu. Tak jest nie tylko praktycznie, ale i zgodnie z przepisami – gdy podczas kontroli drogowej policjant zażąda okazania gaśnicy, a ta będzie niedostępna, wówczas może nałożyć mandat.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)