Czy można jechać na Wielkanoc do rodziny? Rząd przedłużył obostrzenia

Czy można jechać na Wielkanoc do rodziny? Rząd przedłużył obostrzenia10.04.2020 10:02
Policja podczas świąt będzie normalnie kontrolować kierowców, ale może też zapytać o cel podróży.
Policja podczas świąt będzie normalnie kontrolować kierowców, ale może też zapytać o cel podróży.
Źródło zdjęć: © fot. Lubuska Policja
M. L.

Rząd zdecydował się przedłużyć obostrzenia dot. przemieszczania się po kraju. Oznacza to, że w tym roku nie powinniśmy wyjeżdżać na święta wielkanocne.

Dotychczasowe przepisy wprowadzały obostrzenia, które wygasały z dniem 11 kwietnia. Jednak w czwartek 9 kwietnia odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego, którzy poinformowali o przedłużeniu dotychczas obowiązujących obostrzeń dot. przemieszczania się do dnia 19 kwietnia, a także o wprowadzeniu nowych (Dziennik Ustaw Poz. 658).

W związku z tym zakazuje się przemieszczania się osób przebywających na obszarze RP, jeśli nie ma to na celu "zaspokajanie niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego". Taką potrzebą generalnie nie jest wyjazd świąteczny.

Kto może się przemieszczać?

Przemieszczanie jest dopuszczalne w następujących przypadkach:

  • dojazd do i z pracy (dotyczy to także wykonywania czynności służbowych i zawodowych, związanych z działalnością rolniczą, zakupem towarów i usług związanych z zawodową działalnością),
  • wolontariatu na rzecz walki z COVID-19 (m.in. pomoc osobom przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu),
  • realizacja spraw niezbędnych do życia codziennego

Czy można dostać mandat za wyjazd na święta?

Jak pokazuje obecna sytuacja w kraju, mandat można dostać nie tylko za wyjazd na święta. Wszystko jednak zależy od decyzji policjanta. Zgodnie z przepisami nie powinniśmy jechać wyłącznie w celu odwiedzin.

Należy też pamiętać, że taki wyjazd jest ryzykowny dla osób starszych czy chorych przewlekle, ponieważ to one głównie narażone na poważne komplikacje w wyniku zarażenia koronawirusem. Jeśli naprawdę nie jest to niezbędne, nie odwiedzajmy w te święta rodzin i nie planujmy świątecznych spotkań w dużym gronie.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (74)