Czy można jechać na Wielkanoc do rodziny? Rząd przedłużył obostrzenia

Czy można jechać na Wielkanoc do rodziny? Rząd przedłużył obostrzenia

Policja podczas świąt będzie normalnie kontrolować kierowców, ale może też zapytać o cel podróży.
Policja podczas świąt będzie normalnie kontrolować kierowców, ale może też zapytać o cel podróży.
Źródło zdjęć: © fot. Lubuska Policja
M. L.
10.04.2020 10:02, aktualizacja: 22.03.2023 11:56

Rząd zdecydował się przedłużyć obostrzenia dot. przemieszczania się po kraju. Oznacza to, że w tym roku nie powinniśmy wyjeżdżać na święta wielkanocne.

Dotychczasowe przepisy wprowadzały obostrzenia, które wygasały z dniem 11 kwietnia. Jednak w czwartek 9 kwietnia odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego, którzy poinformowali o przedłużeniu dotychczas obowiązujących obostrzeń dot. przemieszczania się do dnia 19 kwietnia, a także o wprowadzeniu nowych (Dziennik Ustaw Poz. 658).

W związku z tym zakazuje się przemieszczania się osób przebywających na obszarze RP, jeśli nie ma to na celu "zaspokajanie niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego". Taką potrzebą generalnie nie jest wyjazd świąteczny.

Kto może się przemieszczać?

Przemieszczanie jest dopuszczalne w następujących przypadkach:

  • dojazd do i z pracy (dotyczy to także wykonywania czynności służbowych i zawodowych, związanych z działalnością rolniczą, zakupem towarów i usług związanych z zawodową działalnością),
  • wolontariatu na rzecz walki z COVID-19 (m.in. pomoc osobom przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu),
  • realizacja spraw niezbędnych do życia codziennego

Czy można dostać mandat za wyjazd na święta?

Jak pokazuje obecna sytuacja w kraju, mandat można dostać nie tylko za wyjazd na święta. Wszystko jednak zależy od decyzji policjanta. Zgodnie z przepisami nie powinniśmy jechać wyłącznie w celu odwiedzin.

Należy też pamiętać, że taki wyjazd jest ryzykowny dla osób starszych czy chorych przewlekle, ponieważ to one głównie narażone na poważne komplikacje w wyniku zarażenia koronawirusem. Jeśli naprawdę nie jest to niezbędne, nie odwiedzajmy w te święta rodzin i nie planujmy świątecznych spotkań w dużym gronie.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (74)