Czy mogę przestawić auto na podwórku będąc pod wpływem alkoholu? Wyrok sądu jest jasny

Czy mogę przestawić auto na podwórku będąc pod wpływem alkoholu? Wyrok sądu jest jasny

W czasie majówki pijani kierowcy to prawdziwy problem.
W czasie majówki pijani kierowcy to prawdziwy problem.
Źródło zdjęć: © Lubuska policja
Mateusz Lubczański
06.05.2023 12:28, aktualizacja: 06.05.2023 14:27

Przepisy jasno wskazują, że jazda pod wpływem alkoholu jest zabroniona w ruchu lądowym. Wyrok Sądu Rejonowego w Rybniku wskazuje czym jest ruch lądowy, a co za tym idzie, czy ta zasada obowiązuje na prywatnym podwórku.

Cała sytuacja dotyczyła osoby, która wsiadła do samochodu będąc pod wpływem alkoholu i podjechała nim do bramy wyjazdowej, skąd pojazd odjechał już z innym kierowcą. W procesie poruszono problem tego, czy sąd powinien ukarać takiego człowieka za jazdę pod wpływem alkoholu (1,70 mg/l w wydychanym powietrzu). Ostatecznie kierowca został uniewinniony. Kluczem było pojęcie ruchu lądowego.

Sprawa nie jest jednak tak prosta i przejrzysta. Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego z dnia 5 maja 2009 r.: "Ruchem lądowym jest nie tylko ruch na drogach publicznych, w strefach zamieszkania, ale również ruch w miejscach dostępnych dla powszechnego użytku. Do miejsc dostępnych dla ruchu pojazdów nie mogą natomiast zostać zaliczone miejsca, w których nie odbywa się ruch ogólnodostępny, a jedynie w danym miejscu dopuszczone jest do ruchu wąskie grono osób". 

W postanowieniu Sądu Najwyższego z dnia 20 sierpnia 1976 r. czytamy wprost, że miejscem, gdzie odbywa się ruch lądowy, nie jest podwórko prywatnego domu mieszkalnego.

Kluczem jest więc dostępność terenu dla osób postronnych. Spójrzmy na stanowisko Sądu Najwyższego z dnia 2 marca 2012 r.: "Wszystkie wskazane w ustawie (Prawo o ruchu drogowym, przyp. red.) obszary, w których może odbywać się ruch lądowy, mają charakterystyczne cechy wspólne, a mianowicie muszą być ogólnodostępne i wykorzystywane przez nieograniczoną liczbę osób. Prowadzi to do wniosku, że grunt rolny, podobnie jak podwórko przydomowe, nie może być uznany za miejsce, gdzie odbywa się ruch lądowy pojazdów…".

Czytając powyższe, można więc jednoznacznie powiedzieć, że teren prywatny czy obiekt zamknięty dla osób postronnych wyłącza pojęcie ruchu lądowego.

Trzeba jednak zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Sąd pokreślił, iż przepisy zawarte w ustawie Prawo o ruchu drogowym mogą być stosowane poza drogami publicznymi - tylko w tych miejscach, gdzie odbywa się ruch i pod warunkiem, że jest to konieczne dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa uczestników tego ruchu.

Trudno wyobrazić sobie sytuację, gdy na prywatnym podwórku stajemy się uczestnikiem ruchu drogowego. Najbliższym przykładem może być impreza, na którą przyjeżdżają goście, a na terenie posesji będzie odbywał się ruch pieszych (np. obsługi).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (194)