Poradniki i mechanikaCo to jest funkcja Auto Hold?

Co to jest funkcja Auto Hold?

Funkcja Auto Hold nie zawsze musi być uruchamiana przyciskiem
Funkcja Auto Hold nie zawsze musi być uruchamiana przyciskiem
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński
05.09.2016 15:44, aktualizacja: 30.03.2023 11:31

Auto Hold zwalnia kierowcę w samochodach z automatyczną skrzynią biegów z konieczności trzymania nogi na pedale hamulca podczas postoju.

Funkcję Auto Hold mają niektóre samochody, które są wyposażone w elektromechaniczny hamulec postojowy. Przycisk zwykle znajduje się w pobliżu guzika uruchamiającego taki hamulec.

Aktywacja tej funkcji sprawia, że po każdym zatrzymaniu samochodu z automatyczną skrzynią biegów, hamulec jest zaciągany automatycznie, co zwalnia kierującego z trzymania wciśniętego pedału hamulca, np. podczas postoju na światłach. Wciśnięcie pedału gazu automatycznie zwalnia hamulec i można kontynuować jazdę.

Funkcja Auto Hold jest w rzeczywistości rozwinięciem asystenta podjazdu, który uruchamia hamulce gdy samochód zatrzyma się na wzniesieniu. Elektronika rozpoznaje taką sytuację i przez kilka sekund hamuje samochód, co ułatwia ruszanie pod górę, a jednocześnie zwalnia z konieczności korzystania z hamulca postojowego. Auto Hold uruchamia ten hamulec na stałe, gdy kierowca odepnie pasy bezpieczeństwa lub wyłączy silnik.

Przycisk z funkcją Auto Hold zwykle oznaczony jest literą A umieszczoną w okręgu (podobny do wyłącznika systemu Start-Stop) lub napisem Auto Hold. Niestety nie jest zasadą, że każde auto wyposażone w postojowy hamulec elektromechaniczny ma także funkcję Auto Hold.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)