Będzie można jeździć bez prawa jazdy. Przepisy już gotowe
Kolejny dokument wydawany kierowcom będzie mógł niebawem spocząć w szufladzie. Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało projekt nowelizacji przepisów, które zwolnią zmotoryzowanych z obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy. I to jeszcze nie koniec.
15.03.2019 | aktual.: 28.03.2023 11:33
Z uprawnieniem, bez dokumentu
Od 1 października 2018 r. kierowca prowadzący w Polsce pojazd zarejestrowany w kraju nie musi posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia polisy OC. Teraz czas na kolejny krok. Ministerstwo Cyfryzacji chce zwolnić zmotoryzowanych z obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy, informuje dziennik.pl. Dziś za brak prawa jazdy grozi mandat w wysokości 50 zł.
Propozycja nowelizacji przepisów resortu cyfryzacji trafiła do Ministerstwa Infrastruktury. W końcu zmiany dotyczą kierowców, choć rozwiązanie ich problemów jest cyfrowe. Propozycja była już konsultowana z policją i otrzymała od mundurowych zielone światło.
Zapowiedziane zmiany nie oznaczają, że będzie można wychodzić z domu jedynie z kluczykami. W razie kontroli funkcjonariusze będą musieli dysponować dowodem tożsamości kierowcy. Konieczne będzie więc posiadanie dowodu osobistego.
Wreszcie pakiet
Tuż przed wyborami samorządowymi rząd przedstawił plan wprowadzenia pakietu rozwiązań dla kierowców. Wygląda na to, że wreszcie ma on szansę stać się czymś więcej niż tylko polityczną zagrywką. Przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji nowelizacja prawa zawiera również szereg zapisów, które spodobają się kierowcom.
Nabywcy samochodów używanych będą zwolnieni z obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych niezależnie od miejsca jego nowej rejestracji. Dzięki nadaniu wydrukowi danych z CEPiK-u rangi dokumentu możliwe będzie również dokonanie rejestracji pojazdu przez internet. Zlikwidowana ma być również karta pojazdu, znikną też nalepki kontrolne. Te ostatnie bywały kłopotliwe w razie konieczności wymiany przedniej szyby.
W najbliższym czasie kierowcy mogą spodziewać się jeszcze wprowadzenia możliwości czasowego wyrejestrowania pojazdu. Dzięki temu właściciele zabytkowych maszyn czekających na remont czy kamperów nie będą musieli płacić za polisę w czasie, gdy pojazd jest w garażu. Nie będą im też groziły kary za brak OC.