Poradniki i mechanika8 pytań, które nurtują kierowców zimą - fakty, czy mity?

8 pytań, które nurtują kierowców zimą - fakty, czy mity?

Śnieg i mrozy rozgościły się w Polsce. Wraz z nimi wątpliwości kierowców dotyczące eksploatacji auta w takich warunkach. Jak nie zaszkodzić naszym pojazdom i zadbać o nie w tym trudnym okresie? Odpowiadamy na najczęstsze pytania.

Zima znów na dobre zagościła w Polsce
Zima znów na dobre zagościła w Polsce
Źródło zdjęć: © fot. Aleksander Ruciński

1. Czy warto zakrywać chłodnicę?

Karton wetknięty w atrapę chłodnicy dawniej był częstym widokiem na polskich ulicach. Teoretycznie pozwalał na szybsze nagrzanie silnika w niskich temperaturach. Dziś stosuje się go znacznie rzadziej. Po części dlatego, że w wielu nowoczesnych konstrukcjach są automatyczne żaluzje sterujące dopływem powietrza do silnika, po drugie, układy chłodzenia/ogrzewania współczesnych samochodów są wydajniejsze niż dawniej.

W niektórych autach zasłonięcie chłodnicy w okresie zimowym może wpłynąć na tempo nagrzewania. To jednak ostateczność, a często i prowizorka, której można uniknąć, utrzymując układ chłodzenia we właściwym stanie.

2. Czy opony całoroczne sprawdzą się podczas srogiej zimy?

Opony całoroczne z homologacją zimową są projektowane z myślą o jeździe także po zaśnieżonych, mokrych i śliskich nawierzchniach. Nie ma więc przeciwwskazań do korzystania z takiego ogumienia również w trudnych warunkach drogowych. Całoroczne ogumienie dobrej klasy powinno zapewnić wystarczający poziom bezpieczeństwa w każdej sytuacji. Warto jednak mieć na uwadze, że uniwersalny charakter może oznaczać gorsze osiągi zimą niż w przypadku opon typowo zimowych.

3. Na którą oś zakładać lepsze opony?

Większość wulkanizatorów i specjalistów od bezpiecznej jazdy jest zgodna - jeśli staniecie przed takim dylematem, lepsze opony załóżcie na tylną oś. Zawsze, niezależnie od rodzaju napędu w waszym aucie. Taka konfiguracja minimalizuje ryzyko uślizgu tylnej osi i nadsterowności. Poślizg nadsterowny uchodzi za trudny do opanowania, mniej wyczuwalny w pierwszej fazie i nierzadko tragiczniejszy w skutkach niż podsterowny. Rodzi bowiem ryzyko uderzenia w przeszkodę bokiem, a nie przodem, gdzie strefy zgniotu działają najskuteczniej.

4. Rozgrzewać auto na postoju czy jechać od razu po uruchomieniu?

Długie rozgrzewanie auta na postoju nie ma większego sensu, gdyż silnik znacznie szybciej osiągnie temperaturę roboczą podczas jazdy. Przez pierwsze kilometry warto jednak unikać większych obciążeń i jechać delikatnie. Kierowcom w tej kwestii nie sprzyjają również przepisy. Rozgrzewanie auta na postoju w obszarze zabudowanym może się wiązać z mandatem w wysokości 100 zł.

5. Czy zimą warto kupować lepsze paliwo?

Niekoniecznie, ale tylko pod warunkiem, że to, które tankujecie, jest wystarczająco dobre. Kierowcom aut z silnikiem diesla zaleca się tankowanie tzw. zimowego oleju napędowego o niższej temperaturze mętnienia. W okresie zimowym prawo wymaga, aby takie paliwo było standardowo sprzedawane na stacjach.

Podobnie wygląda sytuacja z LPG, które zimą powinno mieć większą zawartość propanu niż butanu. Ma to wpływ na utrzymanie właściwego ciśnienia w instalacji w niskich temperaturach i tym samym prawidłowe działanie układu. Tak jak w przypadku ON, stacje wraz z nadejściem zimy przechodzą na "zimowy" gaz.

Nie ma więc potrzeby stosowania specjalistycznych paliw, gdyż zimą już standardowe są przystosowane do trudnych warunków. Podczas mrozów, jeszcze bardziej niż zwykle, powinniśmy jednak unikać tankowania paliw z niepewnego źródła, które może oferować ich letnie wersje.

6. Czy drogi akumulator to lepszy wybór na zimę?

Niekoniecznie. Pojazdy z systemem start-stop lub odzyskiwaniem energii zazwyczaj wymagają nowoczesnych, drogich baterii. W starszych autach równie dobrze sprawdzą się proste rozwiązania. Najważniejsze, by parametry takie jak pojemność i prąd rozruchowy spełniały wytyczne producenta samochodu.

7. Czy oleje o niskiej lepkości dobrze sprawdzą się zimą?

Tak. Oleje o niskiej lepkości zimowej np. 0W lub 5W lepiej radzą sobie w niskich temperaturach niż np. oleje 10W i 15W. Mniejsza lepkość odgrywa kluczową rolę podczas uruchamiania silnika, kiedy ten pracuje "na sucho". Olej o takich parametrach szybciej dotrze do wszystkich zakamarków, smarując wrażliwe elementy. To opcja do rozważenia pod warunkiem, że producent waszego auta przewidział stosowanie olejów o niskiej lepkości zimowej.

8. Czy myć auto zimą?

Koniecznie. Wielu kierowców bagatelizuje tę kwestię, czemu trudno się dziwić. Zimowa aura nieprzesadnie sprzyja utrzymaniu czystości, więc niektórzy nie widzą sensu w wizytach na myjni. Tymczasem to właśnie zimą powinniśmy myć auto tak często, jak to możliwe. Wilgotna mieszanka brudu, błota i soli zalegająca na drogach przyspiesza bowiem procesy korozji.

Warto więc czyścić karoserię ze szkodliwych substancji. Trzeba to jednak robić z głową - w dodatnich temperaturach lub na ogrzewanej myjni, minimalizując ryzyko zamarznięcia wody na nadwoziu czy uszczelkach. Każde mycie zasadnicze powinno być też poprzedzone solidnym płukaniem z drobinek soli i brudu, które mogą uszkodzić lakier.

Źródło artykułu:WP Autokult

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (883 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.