20 grudnia policyjna akcja "Prędkość". Nie warto spieszyć się na święta

20 grudnia policyjna akcja "Prędkość". Nie warto spieszyć się na święta

Policyjne grupy "Speed" mają przed sobą sporo pracy
Policyjne grupy "Speed" mają przed sobą sporo pracy
Źródło zdjęć: © Policja
Tomasz Budzik
19.12.2019 08:32, aktualizacja: 22.03.2023 16:56

Piątek 20 grudnia to dla wielu z nas ostatni dzień pracy przed świętami Bożego Narodzenia. To również pierwszy dzień świątecznych wyjazdów. Właśnie w piątek policja w całym kraju przeprowadzi akcję "Prędkość", więc noga z gazu.

W 2019 r. na polskich drogach doszło do tej pory do 25 tys. wypadków. Zginęło w nich 2087 osób, a ponad 30 tys. zostało rannych. Jak informuje policja, główną przyczyną zdarzeń drogowych jest nieustąpienie pierwszeństwa. Na drugim miejscu znajduje się jednak nadmierna prędkość i to właśnie ona leży u podłoża najbardziej tragicznych wypadków. W 2019 r. doprowadziła ona do śmierci 726 osób.

Właśnie dlatego w piątek 20 w ramach akcji "Prędkość" policja w całym kraju będzie kontrolowała kierowców za pomocą wszystkiego, co nadaje się do mierzenia prędkości. W ruch pójdą zarówno ręczne mierniki, jak i radiowozy wyposażone w wideorejestratory. Nie należy spodziewać się pobłażliwości funkcjonariuszy, zatrzymani kierowcy nie odjadą jedynie z pouczeniem. Zmotoryzowani, którzy w obszarze zabudowanym przekroczą dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h, na trzy miesiące stracą prawo jazdy.

Pod tym względem statystyki policji są porażające. Jak dotąd w 2019 r. policja zatrzymała aż 47 tys. praw jazdy. To o 70 proc. więcej niż w porównywalnym okresie 2018 r.

Gdzie należy spodziewać się policyjnych kontroli? Mundurowych spotkamy przede wszystkim w miejscach, w których dochodziło do wypadków spowodowanych rozwijaniem nadmiernej prędkości. Policjanci pojawią się również w okolicach, gdzie występuje wzmożony ruch pieszych, a także w punktach wskazanych w interaktywnej mapie zagrożeń prowadzonej przez policję.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (79)