Poradniki i mechanika1000 zł mandatu za wyprzedzanie na skrzyżowaniu. Są dwa wyjątki

1000 zł mandatu za wyprzedzanie na skrzyżowaniu. Są dwa wyjątki

1000 zł mandatu za wyprzedzanie na skrzyżowaniu. Są dwa wyjątki
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe/Lubuska Policja
Marcin Łobodziński
22.01.2022 13:16, aktualizacja: 14.03.2023 13:36

Nowy taryfikator mandatów przewiduje karę 1000 zł za wyprzedzanie pojazdu silnikowego na skrzyżowaniu. Są jednak dwa typy skrzyżowań, na których możesz wyprzedzać nawet na oczach policjantów.

W taryfikatorze jest pozycja o następującej treści:

"Naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu wyprzedzania pojazdu silnikowego na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany".

Mandat za takie wykroczenie to 1000 zł, a kiedy wejdą znowelizowane przepisy kodeksu wykroczeń, przy ponownym złamaniu tego przepisu nawet 2000 zł.

O ile skrzyżowanie o ruchu okrężnym jest raczej dla każdego kierowcy oczywiste, gdyż jest to rondo, o tyle nie każdy może rozumieć co oznacza "ruch kierowany". Wbrew pozorom nie chodzi tu wyłącznie o bardzo rzadko spotykaną sytuację, kiedy to policjant kieruje ruchem. Chodzi również o sygnalizację świetlną.

Zatem na skrzyżowaniu ze światłami mamy ruch kierowany i na takim skrzyżowaniu wyprzedzać możemy. Nawet więcej, jeśli jest pas do skrętu w lewo, to możemy wyprzedzać pojazd z prawej strony. Wyprzedzanie jest dozwolone pod warunkiem, że wyprzedzający nie wjeżdża na pas przeznaczony do ruchu w przeciwnym kierunku.

Można wyprzedzać również na rondzie, nawet po prawej stronie, jeśli na rodzie znajdują się co najmniej dwa pasy ruchu.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)