Żółta strefa w całym kraju. Co to oznacza dla kierowców i podróżujących?
Ze względu na rosnące liczby zarażonych koronawirusem i zmarłych z jego powodu osób rząd zmienił zasady obowiązujące w związku z pandemią. Od 10 października cały kraj został objęty żółtą strefą. Przypominamy, o czym muszą pamiętać podróżujący samochodami i komunikacją miejską.
08.10.2020 | aktual.: 16.03.2023 16:06
Podstawowa zmiana to obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Warto znać jednak szczegóły dotyczące poszczególnych sytuacji.
Podróż samochodem
Od 10 października obowiązek zakrywania ust i nosa w ogólnodostępnych przestrzeniach dotyczyć będzie nie tylko stref czerwonych, ale i żółtych, co w praktyce oznacza teren całego kraju. Co ważne według projektu nowego rozporządzenia osoby, które nie będą zakrywały ust i nosa, w razie napotkania służb mogą zostać poproszone o okazanie zaświadczenia lekarskiego lub innego dokumentu potwierdzającego całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.
Oznacza to, że kierowcy przebywający w strefach żółtych i czerwonych będą musieli zakrywać usta i nos na ulicy, chodniku, publicznym parkingu, a także np. podczas tankowania czy korzystania z myjni. Według zapisu projektu rozporządzenia zmienione przepisy zwolnią jednak z obowiązku zakrywania ust i nosa nie tylko na terenie lasów, ale także na terenie parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego albo plaży przy zachowaniu bezpiecznej odległości od innych. Na leśnym parkingu można więc opuścić samochód bez maseczki - przy zachowaniu dystansu przynajmniej 1,5 m od osób, z którymi nie gospodarujemy.
Pozostaje natomiast nakaz zakrywania ust i nosa podczas podróży samochodem z osobami, z którymi nie współdzielimy gospodarstwa domowego. Utrzymany zostaje również wymóg noszenia rękawiczek lub dezynfekowania dłoni przez osoby korzystające ze stacji paliw.
W strefach czerwonych lokale gastronomiczne mogą prowadzić działalność w godzinach od 6 do 22. Wyjątkiem są miejsca, w których oferuje się jedzenie na wynos.
Komunikacja publiczna
Środkami transportu zbiorowego oraz pojazdami konstrukcyjnie przeznaczonymi do przewożenia więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą może podróżować tylu pasażerów, ile stanowi 100 proc. liczby miejsc siedzących lub 50 proc. liczby miejsc siedzących i stojących. Inaczej jest jednak w strefach czerwonych. Tam maksymalna liczba pasażerów może wynosić 50 proc. liczby miejsc siedzących lub 30 proc. liczby miejsc siedzących i stojących. Ograniczenia te nie dotyczą środków transportu specjalnego przeznaczonych do przewozu osób niepełnosprawnych.
We wszystkich publicznych środkach transportu należy zakrywać usta i nos. Jak zapowiedziała policja, samo zakrywanie ust nie wystarcza i mundurowi będą karać za takie zachowania.
Już we wtorek 6 października policja zapowiedziała intensyfikację działań sprawdzających przestrzeganie przepisów dotyczących walki z pandemią. Funkcjonariusze będą twardo egzekwować przepisy, a brak reakcji na zwrócenie uwagi przez mundurowych będzie oznaczał mandat lub odesłanie sprawy do sanepidu.