Kierowca Seata znaleziony. Nagranie pokazuje, co takiego zrobił
Policyjne skrzynki "Stop Agresji Drogowej" od lat pozwalają karać kierowców, którzy łamią przepisy, gdy nie w okolicy funkcjonariuszy policji. Takie nagranie zarejestrowane przez świadka trafiło do policjantów ze Słubic w woj. lubuskim. W efekcie 20-latek dostał srogi mandat.
Wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych należy do jednych z najgroźniejszych wykroczeń, gdyż w takiej sytuacji często nie widać, czy na "zebrę" akurat ktoś nie wchodzi. Nagranie, które trafiło do słubickiej policji, pokazuje to aż za dobrze. Kierowca, który miał zamontowaną kamerę, zwolnił i w końcu zatrzymał się przed przejściem, aby zgodnie z przepisami przepuścić wchodzącą na nie starszą kobietę. W tym momencie widać, jak rozpędzony kierowca Seata Ibizy wyprzedza zwalniające auto i o mało nie wjeżdża w pieszą.
Nagranie to trafiło na policyjną skrzynkę "Stop Agresji Drogowej". Funkcjonariuszom udało się ustalić, że za kierownicą wyprzedzającego samochodu siedział 20-letni mieszkaniec powiatu słubickiego. Został on ukarany mandatem w wysokości 1500 zł, a do jego konta dopisano 15 punktów karnych.
Film przesłany na policję z jednej strony pokazuje, jak niebezpieczne jest wyprzedzanie na przejściu i dlaczego za to wykroczenie przewidziano jedną z wyższych kar w taryfikatorze mandatów. Z drugiej strony cała sytuacja to dowód, że nawet jeśli w okolicy nie ma policji, to nie można czuć się bezkarnym na drodze. Choć zdarzenie miało miejsce w lipcu, a przesłanie filmu przez świadka, a następnie odnalezienie kierowcy zajęło sporo czasu, to kara okazała nieunikniona. Zatem nawet kilka miesięcy po popełnieniu wykroczenia można spodziewać się mandatu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Stop Agresji Drogowej" to nazwa skrzynek pocztowych, na które można mailowo przesyłać nagrania czy zdjęcia wykroczeń popełnionych przez innych kierowców. Pozwala to na karanie kierowców w rażący sposób łamiących przepisy. Policja prosi przy tym o przekazanie wraz z materiałem filmowym następujących informacji:
- data, godzina i miejsce zdarzenia (miejscowość, nr drogi/ulica);
- dane dotyczące pojazdu: numer rejestracyjny, marka;
- dane zgłaszającego: imię i nazwisko, adres do korespondencji, tel. kontaktowy.