Weźmiesz leasing przez telefon. Szykuje się zmiana archaicznych przepisów

Weźmiesz leasing przez telefon. Szykuje się zmiana archaicznych przepisów

Klasyczna umowa niebawem może odejść do lamusa.
Klasyczna umowa niebawem może odejść do lamusa.
Źródło zdjęć: © fot. Gettyimages
Aleksander Ruciński
01.06.2021 07:52, aktualizacja: 14.03.2023 16:18

Zawarcie leasingu wiąże się z koniecznością podpisania fizycznego dokumentu, co znacząco utrudnia i wydłuża całą procedurę. Branża od lat apeluje o zmianę w przepisach pozwalającą zastosować zdalne rozwiązania znane np. z sektora kredytów. Wiele wskazuje, że prośby niebawem zostaną wysłuchane.

Choć mogłoby się wydawać, że cały sektor finansowy działa na podobnych zasadach, w kwestiach prawnych leasingi i kredyty dzieli prawdziwa przepaść. Wiele banków bez większych problemów udziela pożyczek autoryzowanych telefonicznie, mailowo lub SMS-em. W przypadku leasingu konieczne jest jednak osobiste spotkanie z przedstawicielem firmy leasingowej i podpisanie stosu dokumentów.

Co gorsza, każdy aneks i zmiana w umowie wiążą się z identycznymi niedogodnościami. Branża od lat apeluje o zmiany, które ułatwiłyby życie nie tylko leasingodawcom, lecz przede wszystkim klientom.

– Przed pandemią w Polsce podpisywanych było co roku ok. 300 tysięcy umów leasingu samochodów osobowych, ok. 55 tysięcy umów leasingu pojazdów ciężarowych i ok. 150 tysięcy umów leasingu maszyn i urządzeń – wylicza Łukasz Domański, prezes Carsmile, jeden z prekursorów digitalizacji usług leasingowych.

Gdyby przyjąć, że biurokracja związana z samym zawarciem pojedynczej umowy leasingu auta osobowego, bez późniejszych aneksów, kosztuje 200 zł netto, tylko w tym jednym segmencie rynku mamy już koszty przekraczające 60 mln zł rocznie nie licząc aneksów do umów – szacuje Domański.

Na szczęście widać światełko w tunelu. Komisja Nadzoru Finansowego zarekomendowała zmiany, zgodnie z którymi papierową umowę leasingu mogłaby zastąpić forma dokumentowa. Jak informuje "Puls Biznesu", na razie prace są na etapie wewnątrzresortowym. Jeśli zmiany wejdą w życie, podpisanie umowy leasingu będzie znacznie łatwiejsze niż dotychczas.

– Forma dokumentowa jest definiowana przez kodeks cywilny bardzo szeroko. Umożliwia ona złożenie oświadczenia woli w dowolnej postaci, którą można udokumentować, na przykład w formie SMS-a, maila czy podczas nagranej rozmowy telefonicznej. Ważne, aby taki dokument, na przykład w formie pliku pdf, można było później odczytać i przypisać do konkretnej osoby – wyjaśnia radca prawny, Paweł Punda.

Szanse na zmiany są duże, gdyż sama Komisja Nadzoru Finansowego orzekła, że obecna forma umowy leasingu stanowi barierę w rozwoju rynku, którą trzeba usunąć. KNF zwraca też uwagę na ekologiczny i finansowy aspekt sprawy – rezygnacja z papierologii wymagałaby bowiem mniejszego zaangażowania zasobów.

Łukasz Domański z Carsmile szacuje, że uproszczenie procesu zawierania umowy mogłoby znacząco przyczynić się do rozwoju branży leasingowej nie tylko w przypadku pojazdów, lecz przede wszystkim tańszych sprzętów, jak np. elektronika czy akcesoria biurowe. Obecnie aż 2/3 umów leasingowych w Polsce przypada bowiem na samochody osobowe i ciężarowe.

Potrzeba zmian w końcu została zauważona, pytanie tylko kiedy nowe przepisy wejdą w życie. Obecnie wszystko jest jeszcze na etapie projektu, więc trudno rzucać konkretnymi datami. Pozostaje mieć nadzieję, że wszystko przebiegnie szybko i sprawnie.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)