Ulubiony kierunek wakacyjny Polaków. Ambasada ostrzega

Polska policja co roku pomaga chorwackim patrolom z racji dużej ilości turystów z Polski
Polska policja co roku pomaga chorwackim patrolom z racji dużej ilości turystów z Polski
Źródło zdjęć: © policja.pl

01.08.2024 09:50, aktual.: 01.08.2024 10:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chorwacja to jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków, który najczęściej odwiedzamy samochodem. Urlop nie oznacza jednak wolnego od uwagi i ostrożności. Ambasada RP w Zagrzebiu właśnie wydała komunikat ostrzegający przed oszustwem, na które narażeni są kierowcy.

Jak wynika z danych Wakacje.pl, Chorwacja należy do jednego z pięciu najchętniej odwiedzanych przez Polaków krajów samochodem. Nic w tym dziwnego – w końcu trasa prowadząca nad Morze Adriatyckie nie należy do przesadnie długich, a dla wielu osób podróż własnymi czterema kółkami jest po prostu wygodniejsza.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Warto jednak mieć się na baczności, ponieważ wszelkiego rodzaju oszuści mają istne żniwa podczas wakacji, wykorzystując nieuwagę oraz beztroskę turystów. Szczególnie uważać powinni Polacy podróżujący do Chorwacji. Ambasada RP wydała właśnie komunikat ostrzegający przed konkretnym rodzajem oszustwa.

Chodzi o usługi oferowane przez pomoc drogową, a właściwie osoby, które się za nią podają. Jak ostrzega w komunikacie Ambasady RP Chorwacki Auto Klub, na terenie kraju grasują nieuczciwe firmy oferujące usługi holownicze. Wykorzystują oni nieuwagę oraz stres wywołany awarią lub wypadkiem, a dopiero po przewiezieniu w "bezpieczne" miejsce, pokazują wysoki rachunek.

Na baczności powinny się mieć przede wszystkim osoby podróżujące autostradą A1 w kierunku Adriatyku, zwłaszcza na odcinku Ogulin-Gospić. Jak nie wpaść w pułapkę? Najlepiej w razie kłopotów korzystać tylko z renomowanej pomocy drogowej Chorwackiego Auto Klubu (tel. 1987 lub z zagranicy +385 1 1987; +385 1 4693 700), najlepiej po uprzednim kontakcie z ubezpieczycielem.

Ich pojazdy mają żółty kolor i oznaczone są skrótem "HAK" (od Hrvatski Autoklub). Przy okazji ambasada Polski przypomina o ważnych numerach w Chorwacji:

  • telefon alarmowy – 112;
  • pogotowie ratunkowe (hitna pomoć) – 194;
  • straż pożarna (vatrogasci) – 193;
  • policja – 192.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także