Taniej niż w Polsce. Sprawdziliśmy ceny paliwa za granicą

Ceny paliw w Europie
Ceny paliw w Europie
Źródło zdjęć: © Autokult
Marcin Łobodziński

28.06.2024 14:37, aktual.: 30.06.2024 08:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Poprzedni rząd chwalił się najniższymi cenami paliw w Europie (w domyśle, w Unii Europejskiej) i był to fakt. Teraz Polska już nie zajmuje pierwszego miejsca, jest nawet dość daleko za niektórymi krajami. Warto o tym wiedzieć przed wyjazdem na zagraniczny urlop, by korzystnie zaplanować tankowania.

Zasada z cenami paliw jest dość prosta - jeśli jedziemy na zachód lub północ, to zapłacimy więcej, jeśli na południe, to mniej lub podobnie, a jeśli na wschód, to raczej podobnie jak w Polsce.

Wystarczy popatrzeć na drogę na zachód, np. do Hiszpanii. W Niemczech zapłacimy 7,80 za litr benzyny. Dalej jest Francja - 7,97 zł/l - i Hiszpania 7,09 zł/l. Jeszcze drożej jest w Danii 9,06 zł/l czy Holandii 9,37 zł/l. Ale na przykład w Austrii czy Luxemburgu można być miło zaskoczonym cenami poniżej 7 zł/l. Są jednak pewne "pułapki".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Podróżując na przykład przez Szwajcarię, lepiej w tym kraju nie tankować. Pod względem cen benzyny jest to trzeci najdroższy kraj w Europie (8,42 zł/l), a olej napędowy jest tu najdroższy (8,66 zł/l). Lepiej zatankować w Austrii, gdzie średnia cena paliwa jest niższa niż na polskich autostradach. Taniej niż w Szwajcarii jest w i tak drogich Włoszech.

Z wysokich cen paliw znana jest Skandynawia. Norwegia i Finlandia są drogie, ale już na przykład Szwecja nie różni się mocno od Polski. Tanio jest na południe od naszego kraju, ale i tu są pewne wyjątki - Grecja ma jedne z najdroższych paliw w Europie. Jeśli wybieracie się tam samochodem, warto zatankować w jakimkolwiek kraju przed przekroczeniem granicy.

Gdzie jest najtaniej?

Podane w tym artykule ceny paliw pochodzą z serwisu e-petrol.pl, ale nie ma w nim danych ze wszystkich państw Europy (m.in. z Ukrainy, Serbii czy Albanii). Zgodnie z zestawieniem e-petrol.pl obecnie najtańsze paliwo w Europie kupimy w Turcji. Tu benzyna kosztuje 5,32 zł/l, a ON tylko 5,12 zł/l. Jeśli więc podróżujecie "na kołach" do tego kraju, poczujecie na miejscu dużą ulgę. Ceny poniżej 6 zł/l ma też Bułgaria. Jeszcze Chorwacja łapie się do ligi poniżej 6 z ceną 5,90 zł za litr diesla.

Ceny benzyny 95 oktanów w Europie
Ceny benzyny 95 oktanów w Europie© Autokult

Tanio jest w Rumunii, gdzie ceny oscylują wokół 6 zł, ale nie schodzą niżej. Benzynę taniej niż w Polsce kupimy również na Słowenii i Litwie, a diesla w Czechach i na Słowacji. Różnice między Polską są tu jednak symboliczne, ale właśnie o tym warto pamiętać: jadąc na południe Europy, nie musisz robić zapasów paliwa w Polsce. Jeszcze podróżując przez Węgry, rachunek za paliwo będzie wyglądał jak w Polsce.

Gdzie obecnie jest Polska?

Po najniższych cenach paliw w Europie pozostały nam już tylko wspomnienia. W cenach benzyny Polska jest siódmym krajem w Europie. Jeśli zaś chodzi o diesla, to jesteśmy na dziewiątym miejscu.

Ceny oleju napędowego w Europie
Ceny oleju napędowego w Europie© Autokult

Jednak patrząc na ceny z drugiej strony i tak powinniśmy się cieszyć. Wśród najdroższych krajów pod tym względem zajmujemy 24 miejsce na 29 krajów pod względem cen benzyny i 21 miejsce w cenie oleju napędowego.

Najwyższe ceny w Europie mają Holandia, Dania i Szwajcaria – wszystkie powyżej 8 zł za diesla, a w Holandii i Danii za benzynę zapłacimy powyżej 9 zł. Powyżej 7 zł benzynę kupimy w 15 wymienionych przez e-petrol.pl krajach Europy, a diesla w 12.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)