Toyota rozpoczęła w Wałbrzychu produkcję przekładni. Trafią do napędów hybrydowych

Toyota rozpoczęła w Wałbrzychu produkcję przekładni. Trafią do napędów hybrydowych

To nie koniec japońskich inwestycji w Polsce
To nie koniec japońskich inwestycji w Polsce
Źródło zdjęć: © mat. pras.
Tomasz Budzik
07.04.2021 13:11, aktualizacja: 16.03.2023 14:01

Wałbrzyski zakład Toyoty od 6 kwietnia produkuje elektryczne przekładnie do napędów hybrydowych. Podzespoły będą współpracować z silnikami, które powstają w innym zakładzie japońskiej marki zlokalizowanym w Jelczu-Laskowicach.

Rozbudowa wałbrzyskiego zakładu o odlewnię o powierzchni 1700 metrów kwadratowych i zainstalowanie w dotychczasowej hali skrzyń biegów nowych linii obróbki i montażu – to główne elementy inwestycji, która pozwoliła na rozpoczęcie produkcji elektrycznych przekładni do napędów hybrydowych. Integralnym elementem tego podzespołu jest silnik elektryczny MG1, który również powstaje w Polsce. Wartość inwestycji to ok. 300 mln zł, a linia ma produkować rocznie 175 tys. podzespołów – przy założeniu pracy na trzy zmiany. To jednak nie koniec.

Bliźniacza linia produkcji przekładni hybrydowych ma zostać uruchomiona w Wałbrzychu w ostatnim kwartale 2021 r. Jej maksymalna wydajność również wynosić ma 175 tys. sztuk rocznie. W pierwszym kwartale 2022 r. Toyota planuje również uruchomienie drugiej linii produkcji silników spalinowych 1,5 TNGA. Będzie mogło tam powstawać do 155 tys. jednostek rocznie. W związku z przeprowadzoną i planowaną rozbudową polskie zakłady Toyoty zatrudnią ponad 300 dodatkowych pracowników. Łącznie w obydwu zakładach pracować ma ok. 3 tys. pracowników, a taśmy produkcyjne rocznie opuszczać ma 1,65 mln komponentów.

W Polsce działa również dział oceny i testów napędów hybrydowych. To usprawnia produkcję
W Polsce działa również dział oceny i testów napędów hybrydowych. To usprawnia produkcję© mat. pras.

Podzespoły będą trafiać do Toyoty Yaris (najpopularniejszy model marki w Europie), a także przyszłego modelu Yaris Cross. Będzie to SUV segmentu B, którego produkcja ma ruszyć we Francji przed końcem roku 2021 r. Polskie inwestycje Toyoty mają duże znaczenie, bo w 2020 r. aż 54 proc. aut tej marki sprzedanych w Europie miało napęd hybrydowy. Współczynnik ten wciąż rośnie i według przewidywań Toyoty w 2025 r. sprzedaż hybryd w Europie ma wynieść rocznie 1,4 mln. W planach japońskiego koncernu do tego czasu sprzedaż pojazdów hybrydowych, hybryd plug-in oraz modeli elektrycznych Toyoty ma wynieść w Europie 90 proc.

Decyzja o ulokowaniu produkcji podzespołów na południu Polski nie jest przypadkiem. Od sierpnia Yaris ma być produkowany nie tylko w Japonii i Francji, ale także w czeskiej fabryce marki.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)