Toyota Aygo X będzie małym crossoverem. Producent pochwalił się datą debiutu

Toyota Aygo X będzie małym crossoverem. Producent pochwalił się datą debiutu

Toyota Aygo X - zapowiedź
Toyota Aygo X - zapowiedź
Źródło zdjęć: © mat. prasowe / Toyota
Aleksander Ruciński
05.10.2021 12:08, aktualizacja: 14.03.2023 14:51

Podczas gdy większość producentów traktuje segment A po macoszemu, Toyota zamierza spróbować swoich sił z nowym wcieleniem Aygo. W przeciwieństwie do poprzednika, będzie to w pełni samodzielna konstrukcja o zupełnie innym charakterze.

Aygo X - bo tak brzmi pełna nazwa nowego modelu, ma być miejskim crossoverem segmentu A. Auto miało już nawet swoją zapowiedź w postaci konceptu Prologue pokazanego na początku 2021 roku. Teraz doczeka się wersji produkcyjnej, która zgodnie z zapowiedzią Toyoty, ma zadebiutować w listopadzie.

Nowe Aygo w przeciwieństwie do poprzednich odsłon nie będzie tworzone we współpracy z PSA. Ma jednak powstawać w tej samej co dotychczas fabryce, w czeskim Kolinie. Technicznie model bazuje na platformie TNGA-B - tej samej, którą wykorzystano w nowym Yarisie. Oznacza to prawdopodobnie większe wymiary niż w przypadku poprzednika.

Co jednak ciekawe, Japończycy nie przewidują tu stosowania hybrydy. Jedynym wyborem ma być wolnossący, 3-cylindrowy benzyniak, choć szczegóły techniczne na razie pozostają nieznane. Zapewne zmieni się to po listopadowej premierze.

Warto zauważyć, że Aygo nie będzie miało zbyt wielu rywali w wymierającym segmencie A, szczególnie gdy Toyota faktycznie zdecyduje się na podwyższone nadwozie typu crossover. Pytanie tylko czy cena pozostanie równie atrakcyjna jak dotychczas, gdyż to głównie niskie kwoty w połączeniu z uznaną marką przyciągały klientów do salonów.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)