Uważaj na znak B‑43. Wielu kierowców nadal nie rozumie, jak on działa

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że jest to standardowe ograniczenie prędkości, jednak znajduje się ono na białym kwadratowym tle. Przepisy opisują je inaczej, a odwołane może być tylko w jeden sposób. Zatem mijając znak B-43, dobrze jest go zapamiętać.

Znak B-43
Znak B-43
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński

09.05.2024 | aktual.: 30.09.2024 10:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Znak B-43 nazwany "strefą ograniczonej prędkości", wykorzystywany jest w terenie zabudowanym, szczególnie tam, gdzie liczba skrzyżowań i ruch pieszy są duże. Przepisy ruchu drogowego określają, że skrzyżowania kasują wprowadzone limity prędkości, przez co aby zachować ciągłość ograniczeń na dłuższym odcinku drogi, konieczne byłoby wielokrotne umieszczanie znaku B-33 "ograniczenie prędkości", co byłoby problematyczne dla zarządcy dróg, drogie oraz mogłoby wprowadzać zamieszanie.

Ważne określenie - "strefa"

Przekraczając znak B-43, wjeżdżamy nie tylko na odcinek z określonym limitem prędkości, lecz do calej strefy. W rzeczywistości oznacza to, że nawet jeśli zmienimy kierunek jazdy na skrzyżowaniu i pojedziemy inną ulicą, nadal znajdujemy się w obszarze tej strefy. Nie jesteśmy zatem zwolnieni z przestrzegania limitu prędkości, gdy wybierzemy inną drogę.

Tylko jedno odwołanie

Znak B-43 najczęściej ustawia się w terenie zabudowanym. Jego celem jest jeszcze mocniejsze ograniczenie, najczęściej do 30 km/h, rzadziej 40 lub 20 km/h.

Tylko taki znak B-44 odwołuje ograniczenie wynikające ze znaku B-43
Tylko taki znak B-44 odwołuje ograniczenie wynikające ze znaku B-43© fot. Marcin Łobodziński

Anulowanie ograniczeń wynikających z B-43 możliwe jest jedynie przez zastosowanie znaku B-44, czyli "koniec strefy ograniczonej prędkości". Tutaj warto zapamiętać, że po minięciu B-44 dopuszczalne jest zwiększenie prędkości, ale tylko do limitu obowiązującego w danej strefie. Zazwyczaj jest to teren zabudowany, a więc limit wynosi 50 km/h.

Ponad 60 km/h i mandat 1500 zł

W świetle obowiązującego taryfikatora mandatów kierowcy mogą przez nieuwagę nie tylko powodować niebezpieczeństwo, ale też narazić się na dotkliwy mandat. W przypadku, gdy ograniczenie prędkości zostanie obniżone do 30 km/h przez znak B-43, przekroczenie prędkości o 61 km/h będzie skutkować mandatem w wysokości co najmniej 1500 zł.

Komentarze (1)