Tak białoruskie służby szkolą "kurierów". SG dotarła do nagrania

Polsko-białoruską granicę przekracza coraz więcej nielegalnych imigrantów
Polsko-białoruską granicę przekracza coraz więcej nielegalnych imigrantów
Źródło zdjęć: © Straż Graniczna

30.04.2023 11:56, aktual.: 01.05.2023 09:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej dotarli do materiału filmowego, który pokazuje, jak wygląda proces rekrutacji tzw. kurierów przez służby białoruskie.

Grupy przestępcze zajmujące się przemytem ludzi przez granicę i przewozem ich na zachód Europy w związku ze skutecznym działaniem służb zmuszone są szukać nowych metod. Jedną z nich jest wykorzystywanie tzw. kurierów, którzy nielegalnie transportują imigrantów. Ryzyko jest spore, podobnie jak zarobki. Taki kurier otrzymuje od 500 do 700 euro za osobę.

Oferty przedstawiane są między innymi w filmach instruktażowych umieszczanych w mediach społecznościowych na grupach, gdzie cudzoziemcy poszukują zatrudnienia. W materiale, do którego dotarli funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, udzielane są szczegółowe instrukcje, w jaki sposób zaangażować się w nielegalny proceder. Za nielegalną migrację na granicy polsko-białoruskiej odpowiedzialne są służby białoruskie, które angażują się w organizowanie przekraczania granicy naszego państwa wbrew obowiązującym przepisom.

Kurierzy, pościgi, nielegalna migracja

Po raz kolejny potwierdziło się, że cały proceder nielegalnego przekraczania polsko-białoruskiej granicy jest sztucznie wywołany oraz nadzorowany przez białoruskie służby i grupy przestępcze z nimi współpracujące.

Podlaski Oddział Straży Granicznej

Od początku 2023 roku zatrzymano już 249 osób zaangażowanych w nielegalny przemyt ludzi. W pierwszych czterech miesiącach roku 2022 zatrzymanych zostało 88 organizatorów. Zatrzymanym kurierom za pomoc w organizowaniu innym osobom przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej grozi kara do ośmiu lat więzienia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)