Tak białoruskie służby szkolą "kurierów". SG dotarła do nagrania

Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej dotarli do materiału filmowego, który pokazuje, jak wygląda proces rekrutacji tzw. kurierów przez służby białoruskie.

Polsko-białoruską granicę przekracza coraz więcej nielegalnych imigrantów
Polsko-białoruską granicę przekracza coraz więcej nielegalnych imigrantów
Źródło zdjęć: © Straż Graniczna

30.04.2023 | aktual.: 01.05.2023 09:36

Grupy przestępcze zajmujące się przemytem ludzi przez granicę i przewozem ich na zachód Europy w związku ze skutecznym działaniem służb zmuszone są szukać nowych metod. Jedną z nich jest wykorzystywanie tzw. kurierów, którzy nielegalnie transportują imigrantów. Ryzyko jest spore, podobnie jak zarobki. Taki kurier otrzymuje od 500 do 700 euro za osobę.

Oferty przedstawiane są między innymi w filmach instruktażowych umieszczanych w mediach społecznościowych na grupach, gdzie cudzoziemcy poszukują zatrudnienia. W materiale, do którego dotarli funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, udzielane są szczegółowe instrukcje, w jaki sposób zaangażować się w nielegalny proceder. Za nielegalną migrację na granicy polsko-białoruskiej odpowiedzialne są służby białoruskie, które angażują się w organizowanie przekraczania granicy naszego państwa wbrew obowiązującym przepisom.

Kurierzy, pościgi, nielegalna migracja

Po raz kolejny potwierdziło się, że cały proceder nielegalnego przekraczania polsko-białoruskiej granicy jest sztucznie wywołany oraz nadzorowany przez białoruskie służby i grupy przestępcze z nimi współpracujące.

Podlaski Oddział Straży Granicznej

Od początku 2023 roku zatrzymano już 249 osób zaangażowanych w nielegalny przemyt ludzi. W pierwszych czterech miesiącach roku 2022 zatrzymanych zostało 88 organizatorów. Zatrzymanym kurierom za pomoc w organizowaniu innym osobom przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej grozi kara do ośmiu lat więzienia.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)