Nissan Mistral znany również pod nazwą Nissan Terrrano II jest osobowym samochodem w typie kompaktowego SUV-a, który produkowany był w latach 1993 - 2006 przez pochodzący z Japonii koncern Nissan. Po zakończeniu produkcji samochód zastąpiony został przez modele: Nissan Pathfinder, Nissan Quashqai i Nissan X—Trail.
Nissan Mistral – historia
Nissan Mistral po raz pierwszy na rynku ukazał się w 1993 roku, a samo auto charakteryzowało się długim czasem obecności na rynku, przez który ukazała się wyłącznie jedna generacja auta. Z drugiej strony, aby spełnić wymagania użytkowników była ona przez cały ten czas usprawniana. Wewnątrz portfolio producenta model Mistral oznaczony został symbolem R20, a na japońskim rynku dostępny poprzez sieć dealerską Nissan Satio Store. Oficjalna produkcja Nissan Mistral rozpoczęła się w lutym 1993 roku w Hiszpanii, a samo auto trafiło do produkcji europejskiej tego samego roku w maju. W Japonii Nissan Mistral zadebiutował w czerwcu 1994 roku i na początku dostępny był wyłącznie w wersji 5-drzwiowej, co zostało rozszerzone o egzemplarze 3-drzwiowe w 1995. Natomiast w Australii samochód można było kupić od kwietnia 1997 roku wyłącznie z manualną skrzynią biegów, co w późniejszym czasie spotkało się z krytyką użytkowników i negatywnie wpłynęło na sprzedaż Mistrala. Kolejny rok czyli 1999. rozpoczął się od wycofania z rynku modeli: Forda Mavericka, JDM, a Nissan Mistral przeszedł drugi już lifting zarówno wnętrza jak i karoserii, co pozwoliło mu zbliżyć się do aktualnie panujących trendów w motoryzacji. Kolejne zmiany w aucie przypadły z kolei na rok 2002., kiedy wprowadzono kierownicę przeniesioną z modelu Nissana Primera P12, a podczas Salonu Samochodowego w Genewie auto zadebiutowało na europejskich rynkach, gdzie sprzedawane było do 2006. Po zakończeniu produkcji w zakładach marki w Hiszpanii Nissan Mistral zastąpiony został w ofercie równocześnie przez trzy modele czyli: Nissana Pathfindera, Nissana X-Trail i Nissana Quashqaia. Ten ostatni wyróżniał się spośród całej trójki dostępnością platformy typu unibody.
Nissan Mistral – charakterystyka
Nissan Mistral w przypadku konstrukcji budowany był w oparciu o platformę podwozia WD21 Nissan Terrano i dostępny był w dwóch wersjach karoserii różniących się między sobą różnym rozstawem osi, z czego pierwsza dostępna była z 3 drzwiami, a druga z pięcioma. W tym miejscu warto podkreślić fakt, że na rynku brytyjskim Nissan Mistral dostępny był wyłącznie w wersji 3-drzwiowej. Co więcej, w przypadku bryły pojazdu zastosowano przedłużone słupki ułatwiające widzenie, które zaprojektowane zostały przez pochodzący z Włoch instytut I.DE.A. Oprócz tego pierwszy lifting auta przeprowadzony został w 1996 roku, kiedy zmieniono m.in. reflektory na bardziej okrągłe.
Nissan Mistral – dane techniczne
Nissan Mistral od 1993 roku wyposażony był w 2.4-litrowe silniki KA24E napędzane Dieselem, a od 1996 roku dostępna była również jednostka benzynowa z bezpośrednim wtryskiem oraz wysokoprężnym intercoolerem. Oprócz tego, od 1999 do 2006 roku Nissan rozpoczął produkcję silników o pojemności 3 litrów Tdi z układem DOHC i bezpośrednim wtryskiem, który wykorzystywany był również przez model Nissan Terrano. Jednostka ta wyróżniała się zwiększoną mocą oraz niższymi parametrami spalania niż wcześniejsze silniki 2.7-litrowe. Jednostki obsługiwała 4-biegowa automatyczna i 5-biegowa manualna przekładnia, a napęd przełożony został na tylną oś pojazdu. Dzięki temu Nissan Mistral posiada zwiększoną kontrolę podczas pokonywania zakrętów, charakteryzuje się również lepszym rozkładem masy. Z drugiej strony auto z tylnym napędem wymaga od kierowcy większego doświadczenia i umiejętności niż ma to miejsce w pojeździe z napędem przełożonym na oś przednią.
Nissan Mistral – wymiary
Nissan Mistral zaliczany do segmentu I, a więc średniej klasy SUV-ów posiadał konstrukcję, której długość osiągała 4365 mm przy szerokości 1730 mm i 1690 mm wysokości. Oprócz tego producent zdecydował się rozstawić osie na odległość 2650 mm oraz montaż zbiornika paliwa, którego pojemność oscylowała w granicach 80 litrów. To wszystko sprawiało, że masa całkowita Nissana Mistral wyniosła 1750 kg.
Nissan Mistral – osiągi/spalanie
Nissan Mistral osiągał prędkość maksymalną w wysokości 146 km/h do pierwszej setki rozpędzając się w niecałe 20 sekund, a na ćwierć mili osiągając czas równy 21 sekund. Ponadto odległość 1 kilometra Nissan Mistral pokonuje w niecałe 40 sekund. To wszystko przekłada się na parametry spalania wynoszące ok. 10 – 12 l/100 km w mieście oraz ok. 9 l/100 km podczas jazdy w trasie.
Nissan Mistral – wyposażenie
Podstawowa wersja Nissana Mistral wyposażona została w takie elementy jak m.in.: elektrycznie sterowane szyby i lusterka, wspomaganie układu kierowniczego, aluminiowe felgi, centralny zamek, immobilizer, klimatyzację, szeroką deskę rozdzielczą, radio FM/AM, odtwarzacz CD, rozbudowany system głośników audio, regulowaną kolumnę z wielofunkcyjną kierownicą oraz możliwość regulacji siedzeń i zagłówków.
Nissan Mistral - bezpieczeństwo
Nissan Mistral w kwestii bezpieczeństwa został pozytywnie przyjęty dzięki wysokim ocenom w popularnych testach zderzeniowych. Ponadto podstawowa wersja auta wyposażona została m.in. w: system ABS, wspomaganie układu hamulcowego, system kontroli trakcji, wzmacniane pasy bezpieczeństwa, system poduszek powietrznych przeznaczonych zarówno dla kierowcy jak i pasażera, dodatkowe światła przeciwmgielne, podświetlenie zegarów z trybem nocnym, czujniki ułatwiające parkowanie oraz asystenta pasa ruchu.
Marka | Nissan |
---|---|
Typ | Samochód osobowy |
Segment | I |